Kaspersky Free Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Popüler yazılım güvenliği firmalarından biri olan Kaspersky, virüs programları arasında en çok kullanılan programlardan biri olan Kaspersky antivirüs programının sahibi olarak biliniyor. Sürekli güncellenen ve bir hayli tercih edilen virüs programını kullanmak içinse kullanıcıların bir miktar ücret ödemesi gerekiyordu. Giderek yaygınlaşmasına rağmen ücretli versiyonları biraz pahalı bulunan yazılımı kullanmak isteyenler için müthiş bir haber geldi. Kaspersky bugün yaptığı açıklamada antivirüs programının ücretsiz olarak kullanılacak olan bir versiyonunu duyurdu. Peki, Kaspersky Free nasıl kullanılacak? Kullanıcıların bilmesi gereken detaylar neler?

Kaspersky Free Nasıl Kullanılacak?

Her ne kadar dev güvenlik firması konu hakkında duyuru yapmış olsa da uygulamanın ücretsiz versiyonunun hemen kullanılamayacağını belirtelim. Detayları açıklanan yeni uygulamanın şu an için deneme aşaması olarak kullanılacağı belirtiliyor. Yani Kaspersky Free versiyon hemen her ülke için yayına girmeyecek. Şimdilik deneme sürümü için Çin başta olmak üzere Ukrayna, Rusya, Belarus ülkelerinde denemelerin yapılacağı belirtiliyor. Denemelerin tamamlanmasının hemen ardından güvenlik devi yeni uygulamayı tüm dünya genelinde de yayınlayacak. Firma bunun için birçok ülkenin de yer aldığı takvim yayınladı. Yayınlanan takvim içerisinde ülkemiz 5-7 Eylül arasında yeni Kaspersky Free uygulamasını kullanabilecek gibi gözüküyor.

Kaspersky Free

Kaspersky Free konusunda ilk bilinmesi gereken konu süre olacak. Bunun dışında uygulamanın tamamen ücretsiz fakat sınırlı olacağını belirtelim. Sınırlı kullanım içerisinde VPN, çevrim içi ödeme, postaların taraması gibi eklentiler bulunmayacak. Fakat yazılım konusunda virüs programının tüm özellikleriyle kullanılabileceği yani virüs kalkanının oluşturulabileceği açıklandı.

Kaspersky Free kullanıcılarının tek bilmesi gereken konuysa veri gönderimi olacak. Öyle ki Kaspersky yaptığı açıklamada kullanıcılardan makine verilerinin alınacağı, bu şekilde programın deneyiminin geliştirileceği belirtildi. Fakat bu durumda kullanıcıların makine verileri olsa da veri toplama konusunda ne kadar istekli olacakları merak konusu. Bunun nedeni olarak ise uygulamanın içerisinde reklam ve benzeri sistem kullanımının yapılmayacağı, bunun yerine programın bu şekilde deneyimleri ve gelirlerinin de arttırılacağı belirtiliyor. Bakalım yeni sürüm hakkında daha nasıl gelişmeler yaşanacak?

Cevap bırakın