KEP Adresi Hakkında Temel Bilgiler

Bu yazımızda kep adresinin ne olduğuna değinecek ve kep adresine dair bilinmesi gereken temel bilgiler sunacağız.

KEP adresi günümüzde vatandaşlar veya tüzel kişiler tarafından alınabilmekte olup, tüzel kişinin KEP adresine sahip olması daha meşakkatli bir yoldur ancak aynı zamanda tüzel kişiler için KEP ile yazışma yapmak zorunludur. Yani Bir tüzel kişiliğin dijital ortamdan yazışma yapması gerekiyor ise bunu KEP ile yapması zorunludur. Sıradan vatandaşlar da TC kimlik kartı ve kayıt formu ile KEP başvurusunda bulunabilir ancak bunun için elektronik imza veya mobil imzalarının olması gerekir.

KEP ile normal e-postanın farkı:

KEP, PTT tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Kayıtlı Elektronik Posta olarak geçmektedir. KEP tarafında yapılan yazışmalar PTT veri tabanında kaydedilmekte olup hukuki nitelik taşımaktadır. E-posta gibi dijital belgelerin resim delil niteliği taşıması için KEP adresi gerekir ve yazışmaların da normal mail adresi yerine kep adresi aracılığıyla yapılması gerekir. Sık sık resmi işlemler yapmakta iseniz bunları KEP adresiniz üzerinden yapmanız ileride hukuki sorunlar yaşamamanız için önemli bir kıstastır. 

Bir KEP adresine sahip olabilmek için kep ön başvuru seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenekte istenilen bilgileri sisteme girersiniz ve sonrasında gerekli bilgeleri en yakın PTT şubesine götürerek KEP adresinize ulaşmış olursunuz. KEP ön başvuru seçeneğinde vermeniz gereken bilgiler arasında ise isim, adres, iletişim bilgisi gibi bilgiler bulunmaktadır.

Cevap bırakın