Keyword Cannibalization Tanımı ve Hakkında Bilgiler

Yeni yazımızda internet sitesi sahiplerini yakından ilgilendiren Keyword Cannibalization terimine ilişkin bilgilere yer veriyoruz. İşte Keyword Cannibalization tanımı ve hakkında bilgiler.

İnternet sitesi sahipleri için adeta alarm çanlarının çalmasına neden olan bir unsur olan Keyword Cannibalization, internet sitelerinde benzer veyahut kopya sayfaların Google arama motorunca indexlenmesinin nihayetinde meydana gelen önemli bir SEO problemidir.

Keyword Cannibalization ifadesi “Anahtar kelime yamyamlığı” olarak da lanse edilmekte olan bir unsurdur. Sahip olduğunuz internet sitenizde yer alan benzer veya kopya sayılabilecek nitelikteki değersiz sayfaların Google tarafından indexlenmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumda birden fazla aynı veya benzer sayfaya sahip olan internet sitesi, aynı sorguda birden fazla sayfa ile sıralamada yer alır. Bu her ne kadar ilk etapta iyi bir şey gibi gözüksede aslında sayfaları birbirine rakip haline getirmekte ve aynı zamanda arama motoru ile internet sitesinin kalitesini düşürmekte olan bir unsur olmaktadır. Dolayısıyla Keyword Cannibalization problemi olan internet siteleri zaman içerisinde Google ve diğer arama motorlarınca arka sayfalara atılmaya başlanabilir.

Büyük bir trafik ve sıralama kayıplarının yaşanmasına neden olabilen Keyword Cannibalization sorununu çözebilmek için internet sitesinde SEO ayarlarının doğru bir şekilde yapılmış olması, çok benzer ve kopya sayılabilecek nitelikte içeriklerin internet sitesinde olmaması, sayfaların birbirinden benzersiz bir biçimde gözükmesi gerekmektedir. Günümüzde Keyword Cannibalization hususunda en büyük soruna içerik yönetim sistemleri neden olmaktadır. Söz konusu sistem arka planda haberiniz dahi olmadan sayfalar oluşturabilirler.

Sitenizde herhangi bir Keyword Cannibalization sorunu olup olmadığını kendiniz manuel olarak tespit edebileceğiniz gibi aynı zamanda Search Console, Semrush gibi faydalı internet araçlarını da kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın