Kilometresi Oynanmış Aracı Tespit Etme Yöntemleri

Bu yazımızda kilometresi oynanmış bir aracı nasıl tespit edebileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Kilometresi düşürülen bir aracı tespit edebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.  Bunlardan en popüler olanlardan birisi PTT ile KM sorgulamaktadır.

PTT ile KM Sorgulaması Yapma Yöntemi

Aracın plakasının ve aynı zamanda şasi numarasının bilinmesi gerekmekte olup, işleme başlamak için ilk olarak PTTAVM’nin PTT KM Sorgulama sayfasına girmeniz gerekmektedir. İlgili sayfayı açmanızın ardından gelen ekranda şasi ve plaka numaralarınızı yazınız. Eğer şahıs olarak sorgulama yapıyorsanız TC numaranızı, kurumsal müşteriyseniz de vergi numaranızı ve e-posta adresinizi yazarak devam ediniz. Ardından Açık Rıza Metni ve Gizlilik Politikası’nı Onaylıyorum bölümü aracılığıyla onaylayınız. Ardından ödeme ekranı gelecek olup, ödeme yaptıktan sonra KM sorgulamanız sonucu mail adresinize gelecektir.

SMS ile Sorgulama Yöntemi:

İlk olarak aracın plakasını ya da şasi numarasını 5664’e kısa mesaj olarak gönderiniz. Sorgulamanın ücretli olduğunu ve ücretinin 19,90 TL olduğunu belirtelim. Tüm operatörlerde kullanabileceğiniz bu hizmette SMS göndermenizin ardından aracınıza ait tüm geçmiş km kayıtları size bir SMS olarak gelecektir. Böylece kilometresinin oynanıp oynanmadığını da görebilirsiniz.

Yalnız bu yukarıdaki yöntemlerin 2013 öncesi için işe yaramadığını belirtelim. Yani örneğin alacağınız araç 2010 modelse, 2013 yılına kadar ki süreçte bir KM oynanma var ise bunu anlayamazsınız çünkü erişilebilecek olan resmi kayıtlar 24.07.2013 tarihi ve sonrasını kapsar. Bu tarihten önceki araçlarda kontrol yapabilmek için aracı fiziki olarak incelemeniz gerekir. Enjeksiyon beyninin kontrol edilmesi bu noktada daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. 

Cevap bırakın