Map Sensörü Arızası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Map sensörü arızası özellikle LPG kullanan araçlarda sıklıkla yaşanmakta olan bir problemdir. Peki bu durumda neler yapılabilmektedir?

Motorun çalışıp aracın hareket edebilmesi için yakıt alınması gerekmektedir. Motorun aracı harekete geçirmesi adına yakıtın yanında havaya da ihtiyacı bulunmaktadır. Map sensörü, hava kısmının oranını üstlenir. Böylece hava basıncını ölçer.

Hava yakıt karışımı otomobillerce üç farklı şekilde yapılmakta olup, hava oranı düşük, yakıt oranı yüksek olan karışım zengin karışımdır. Bu karışımda otomobil standartının üzerinde yakar. Daha çok aracın rampada v.b. ihtiyaç duyduğu zorlu yerlerde kullanılır. Hava oranı yükseltilip yakıt oranı artırılarak performansın ihtiyaç duyulan seviyeye getirilmesine çalışır. Map sensörü arızası olup karışım oranı koordine edilemezse araç daha fazla yakmaya başlar.

Yakıt karışımı hatalarından fakir yakıt karışımı sorunu en çok LPG bulunan araçlarda görünür. Yakıt oranı iyice düştüğünden ve hava oranı arttığından yakıt tüketimi düşer. Bu iyi bir şey gibi gözüksede araç rampa çıkmakta zorlanabilir. Fakir karışım arıza belirtilerinden birisi de aracın motorunun fazla titremesidir.

Uzun yollarda araç daha az yakar çünkü karışım oranındaki yakıt düşürülür. Sabit hızla giderken ekstra güç gerekmediğinden karışım oranındaki yakıt düşürülmesi sayesinde uzun yolda araçlar daha az yakmaktadır. Ancak sürekli dur – kalk yapıldığı zaman daha çok yakıt sarfiyatı olmaktadır.

Map sensörü arızası meydana geldiğinde şunlar olabilir:

  • Arıza lambası yanar. Cihaza bağlandığınızda DTC P0106 hatası çıkar.
  • Karışım düzensiz olduğundan partikül filtre tıkanır. Bu yüzden çekiş düşer.
  • Araç zengin karışımda çalışıyorsa yakıt tüketimi %25 oranında artar.
  • Motorda tekleme problemleri meydana gelir.

LPG’de map sensörü arızası meydana geldiğinde şunlar olabilir:

  • Araç LPG’ye zor geçer.
  • Gaza bastığınızda LPG’den benzine geçerken sorun olur.
  • Rölanti veya geçişlerde araç stop eder.

Emme manifoldunun üzerinde yer almakta olan map sensörü, LPG araçlarda ise emme manifoldundan westinghouse’a uzanan borunun üzerinde T şeklinde yer alır. Map sensörü temizliği yaparken etrafındaki soketi ve kendisini incelemeniz gerekmektedir. Eğer fiziki olarak bir anormallik yoksa temizlemeye başlayabilirsiniz. Fişi çekerek map sensörü temizleme spreyi yardımıyla iç kısma sıkın. İç kısma sivri veya delici bir şey sokmamaya dikkat edin. Eğer temizleme işleminden verim alamıyorsanız parçayı değiştirerek sorunu giderebilirsiniz.

Cevap bırakın