Margaret Hamilton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar bilimci ve sistem mühendisi olan ünlü isim Margaret Heafield Hamilton hakkında bilglier veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Margaret Heafield Hamilton bir bilim insanı olup, tarihe geçmiş isimlerden biridir. Onun tarihe geçmesini sağlayan en önemli olay, Apollo 11’in Ay’a inişi esnasında meydana gelen sorunu çözerek görevin başarısız olmasının önüne geçmesidir.

1954 yılında Hancock Lisesi’nden mezun olmasının ardından 1955’de Michigan Üniversitesi matematik bölümüne giren Margaret Heafield Hamilton, 1936 yılında İndiana Paoli’de doğmuştur. Lise eğitiminden sonra 1955 yılında Michigan Üniversitesi Matematik bölümünde okumuştur.

Zaman içerisinde soyut matematikte yüksek lisans yapmak amacıyla Boston Massachusetts’e taşınan isim, 1961-1963 yılları arasında Lincoln Lab’da SAGA Projesinde yer almıştır.  SAGA projesi, hava koşullarını öngören, hava hareketlerini izleyebilecek bilgisayar yazılımı oluşturmak için MIT tarafından başlatılan bir uzantı olup, Sovyet savaş uçaklarının olası saldırılarına karşı gelmek üzere savunma amacıyla geliştirilmiş bir sistemdi.

Apollo ve Skylab’ın yazılımını geliştiren ekibe öncülük eden Hamilton,  aya inecek kısmı ve Skylab için tasarlanmış algoritmaları içeren yazılımın  geliştirilmesini üstlenerek önemli bir sorumluluk aldı. Apolo 11 görevinde, Aya İniş Aracı’nın Ay’a inmesine 3 dakika kalmışken uyarı alarmları gelmeye başladı. Hamilton’un Apollo 11 aracına bizzat eklediği hata ayıklama programı sayesinde hata kısa sürede fark edilip görevlere odaklanılarak diğerleri sonraya bırakıldı ve görevin başarıyla tamamlanması mümkün oldu. Aynı zamanda Apollo 11’in Ay görevi için 145,000 satırlık assembly kodunu tasarlayan isim, hem kendi yazmış hem de yazan ekibe öncülük etmişti. Kodların hatasız yazılması çok önemli bir başarı olarak kayıtlara geçmiştir.

Cevap bırakın