Martin Lorentzon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni yazımızda, Spotify kurucu ortaklarından olan Martin Lorentzon ile ilgili olarak bilinmesi gereklere yer veriyor, Lorentzon’un hikayesine değiniyoruz.

Martin Lorentzon, 1969 yılında Dünyaya gelmiştir. Ufak yaşlardan itibaren bir milyarder olma hayalini kurmuştur ve bu zengin olma hayalini sıklıkla diğer arkadaşlarıyla paylaşmakta idi. Lorentzon, küçük yaşlarda girişimcilik ruhuna sahip olduğunu göstermektedir. Lise yıllarında hedefine yakışır girişimcilik dersleri veren Sven Ericsongymnasiet’tek teknik bölümde ders almıştır. Parti ve çeşitli eğlencelerde de yer almayı seven Lorentzon, hem eğlenen hem de çalışan bir gençti.

Hedefine ulaşabilmek için çok çalışması gerektiğinin farkında olan Lorentzon, lisans olarak Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Bölümü endüstriyel ekonomidir. Ekonomiye olan merakının bir tesadüf olmadığını belirtmek gerekmektedir çünkü Martin, babasının önemli bir ekonomist olmasından da yararlanmıştır. Mühendislik üzerine yüksek lisans eğitimi alan Lorentzon, bunun yanı sıra Göteborg’da ekonomiyle ilgili olarak ek dersler almayı sürdürmüştür. Aynı zamanda Stockholm Üniversitesi’nde retorik dersler de almıştır.

Stajını 1995 yılında tamamlamasının ardından Telia isimli telefon şirketinde çalışmaya başlamıştır. Ardından San Francisco’da arama motoru şirketi AltaVista’da çalıştı. Ardından Lorentzon, Silikon Vadisi’nde çeşitli girişimcileri bir araya getiren bir etkinliğe dahil oldu ve bu kariyerinde önemli bir fırsattı. Söz konusu etkinlikte, İsveçli giyim markasının sahibinin oğul Felix Hagnö ile tanıştı. İkili dost oldu ve 1999 yılında, Tradedoubler isimli dijital pazarlama şirketini oluşturdular. Şirket kısa sürede başarılı oldu ve 2001 yılında İsveç Guldmusen ödülüne layık görüldü. 2002 yılı itibariyle gelir ve karlarını ikiye katlayan şirket 2020 yılında ise altın çağını yakalamıştır ve ünlü sosyal medya platformu TikTok’un ortağı haline gelmiştir. Lorentzon, bu şirketin bu kadar başarılı olmasında şansın büyük payının olduğunu söylemiştir.

Yakaladığı başarılar ve elde ettiği zenginlikten sonra İsveç’e dönen Lorentzon, Daniel Ek ile tanışmıştır ve birlikte bir çalışmada bulunmuşlardır. Daniel Ek, 2005 yılında müziğe olan büyük tutku ile korsan müziğin önüne geçmeyi istemiştir ve fikirlerini Lorentzon ile paylaşır.

Lorentzon, Daniel Ek’in girişim hayalini destekler ve ikisi birlikte Spotify şirketini kurarlar. İlk başlarda zorluk çekselerde zaman içerisinde istenen başarıya ulaştılar. 15 Eylül 2010’da Spotify 10 milyon kullanıcıya ulaşırken 2020 yılında ise 144 milyon ücretli aboneye erişmiştir ve toplam aylık etkin kullanıcı sayısının 320 milyonun üzerinde olduğu bilinmektedir.

Cevap bırakın