Mavi Işığın Vücut Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Bu içeriğimizde gerek akıllı telefonlardan gerekse bilgisayar ekranlarından yayılmakta olan mavi ışığın vücut üzerindeki olumsuz etkilerine değineceğiz.

Teknolojik aygıtların kullanımı günümüzde epey yaygın olup, bu durum insanların aslında her geçen gün daha fazla mavi ışığa maruz kalmasına neden olmaktadır. Dijital ekranlardan çıkmakta olan mavi ışığın vücut üzerinde bıraktığı bazı olumsuz tesirler mevcuttur.

Günümüzde hemen hemen herkes ya işi ya okulu ya da hobileri gereğince bilgisayarda veya telefonda çok vakit geçiriyor. Buna bir de televizyonlar da eklenince hayatın neredeyse her anında mavi ışığa maruz kaldığımızı söyleyebiliriz. Üstelik mavi ışık LED ışıklarda ve floresanlarda da yer almaktadır. Teknolojik cihazlar mavi ışık yaydıklarından vücut üzerinde olumsuz bazı etkiler bırakmakta olup, bu etkilerin neler olduğuna değinelim.

ROY G BIV olarak kısaltılan ve Güneş’te görülen beyaz ışığı oluşturmakta olan 7 görünür ışık spektrumundan biri olan mavi ışık, 400-490 nanometre arası dalga boyuna sahip olup, mavi ışığın vücut üzerinde bıraktığı olumsuzluklara değinecek olursak; En büyük etkilerden birine gözlerin maruz kaldığını söyleyebiliriz. Dijital göz yorgunluğu günümüzde önemli sorunlardan biri olup, gözün bulanık görmesine, gözü kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Gözlerin mavi ışığa maruz kalması makula dejenerasyonu riskini artırmakta ve kalıcı görme bozukluklarına neden olmaktadır. Göz retinasına zarar veren mavi ışığın göz üzerindeki etkileri teknoloji şirketlerince bile kabul edilmiştir. O yüzden günümüzde örneğin pek çok bilgisayar monitöründe mavi ışık filtresi fonksiyonu bulunmaktadır.

Uykuyu etkiler

Mavi ışığa maruz kalmak sağlıksız bir uykuya neden olur. Çünkü uyku döngüsünü bozabilir ve dinlenilmesi gereken zamanlarda beyne uyanık kalma sinyali verir. Örneğin geceleri mavi ışığa maruz kalmak uyku hormonu olarak da bilinen melatoninin salgılanmasını yavaşlatır. Bu nedenle geceleri bilgisayar başında vakit geçirirken kişilerin fazla uykusu gelmemektedir.

Ruh sağlığını etkiliyor

Mavi ışığa özellikle sabahları 20 dakika ve üzerinde maruz kalmak duygu durum bozukluğuna iyi gelsede gün boyu mavi ışığa maruz kalmak ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Özellikle mutsuzluk ve depresiflik durumlarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda özellikle çocuklarda odaklanma sorunlarını tetikleyebiliyor.

Mavi ışığın olumsuz etkilerinden kurtulmak isteyen kişilerin eğer mümkün ise mavi ışık yayan unsurları kapatması gerekmektedir. Günümüzde bu son derece zor ancak en azından mavi ışık filtrelemeye yarayan yazılımları veya monitörleri kullanarak zararı daha az seviyeye indirebilirsiniz. Aynı zamanda kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirerek mavi ışığa maruz kalma sürenizi düşürmenizi öneririz. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Cevap bırakın