Microsoft Copilot Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazılım devlerinden Microsoft’un yapay zeka aracı olan Microsoft Copilot ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz. Copilot nedir ve ne işe yaramaktadır? İşte tüm detaylar…

Yapay zeka teknolojisi günümüzde büyük bir gelişim göstermeye devam etmekte olup, Microsoft da bu alana büyük önem vermektedir.

Microsoft tarafından Office uygulamaları ve Edge tarayıcısına, aynı zamanda Windows 11 işletim sistemine sunulan güncelleme ile birlikte Copilot aracı dahil edildi. Copilot, Microsoft’un yeni yapay zeka asistanı olup kullanıcılara yardımcı olması için tasarlandı.

Copilot, çağırdığınız uygulamaya göre fraklı görevleri yerine getiren bir yapay zeka asistanı olup, internet tarayıcısında kullanıldığı zaman ChatGPT’ye benzer şekilde davranmaktadır. Mesela o an bulunduğunuz sayfanın özetlenmesini istediğiniz zaman bunu yapar. Bunun yanı sıra etkinlik oturumunun başlatılması, karanlık modun açılması, Word ve PowerPoint üzerinde taslak oluşturulması v.b. işler için Copilot kullanılabilir.

Copilot Nasıl Çalıştırılır?

Windows 11 işletim sisteminizde Win + C klavye kombinasyonunu kullanarak veya Ara kutucuğunun yanına eklenen Copilot simgesine tıklayarak Copilot asistanınızı çalıştırabilirsiniz. Ancak eğer Windows 11 23H2 güncellemesini yüklemediyseniz ilk olarak güncellemeyi kurmanız gerektiğini, aksi taktirde Copilot’un erişilebilir durumda olmayacağını belirtelim. Eğer Microsoft Edge internet tarayıcısında Copilot kullanmak isterseniz o halde klavyenizin Ctrl + Shift + . (nokta) tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra Google Chrome internet tarayıcısı üzerinde de Copilot için destek sağlandığını belirtelim.

Cevap bırakın