Microsoft, Skype Kararıyla Şaşırttı

Yazılım devlerinden biri olan Microsoft, sistemlerinde değişiklik yapmaya kararlı gibi gözüküyor. İlk olarak Windows işletim sistemlerinde yaptığı değişiklikler, hemen arkasında da ise Windows Phone serilerinde yaptığı düzenlemelerle gündeme gelen teknoloji devi son olarak Skype güncellemeleri yayınlamıştı.

Hem Android işletim sistemleri için hem de iOS işletim sistemleri için yayınlanan yeni güncellemelerle beraber videolu konuşma sırasında, fotoğraf paylaşımı, yeni emoji sistemleri gibi birçok yenilik sunan Microsoft, Skype düzenlemelerine de devam ediyor. Bu kez uygulamanın bazı seriler için desteğinin kesildiği açıklandı.

Üstelik şaşırtıcı bir şekilde Microsoft kendi yazılımları için uygulama desteğini kesme kararı aldı. Kısa süre sonra Windows Phone serisini yavaş yavaş sonlandırmaya başlayacak olan markanın, Windows Phone 8.1 ve 8 modeli için Skype desteğinin son bulduğu açıklandı. Yapılan açıklama sonrasında Skype kullanımı bu serilerde tamamen son buldu.

Windows Phone 8.1 ve 8 Skype

İlk açıklamalara göre Microsoft’un hem çok düşük kullanıcı kitlesi hem de yeni özelliklerin desteklenmesi sorunu nedeniyle böyle bir adım attığı belirtiliyor. Diğer birçok işletim sisteminin eski sürümlerinde bile Skype desteğinin bulunmasına karşın böyle bir adım atılması, Windows Phone modellerinin sonunun geleceğinin en kesin kanıtı. Bundan sonra güncelleme alması beklenmeyen serilerde mevcut uygulamaların yeni güncellemelerine destek verilmesi sırasında da sorunlar yaşanabileceği belirtiliyor.

Skype Kararının Devamı Gelecek Mi?

Microsoft tarafından uygulama desteği konusunda ilk adım olmasa da Windows Phone 8 serileri için atılan Skype adımının en kapsamlı hamlelerden biri olduğu belirtiliyor. Bundan sonraki aşamada da benzeri kararların gelip gelmeyeceği konusunda beklenti, uygulama desteklerinin bir bir Windows Phone platformundan çekilmesi. Kullanıcı sayılarının bir hayli düşük olması ve yeniliklerin Windows Phone işletim sistemine entegre edilememesi bu durumun ana nedenleri arasında gösterilebilir.

Cevap bırakın