Miitopia İncelemesi

Switch platformu için özel olarak çıkan Miitopia oyununu masaya yatırıyor, artı ve eksi yönlerini irdeliyoruz. İşte detaylar…

Yeni nesil Switch için elden geçirilerek piyasaya sürülen bir oyun olan Miitopia’daki ana karakter , Mii sistemi üzerinden kullanıcının oluşturmuş olduğu avatarı yani kendisidir. Oyunda karakterimizle Greenhorne kasabasına doğru yola çıkan yeni bir maceracıyız. Kasabaya Karanlık Lord dadanmıştır ve saldırı yapmaktadır. Bütün dünyadaki yüzleri çalarak bunları canavarlara yerleştirme niyetindedir. Bizim hedefimiz ise Karanlık Lord’u durdurabilmektir.

Sıra tabanlı bir dövüş sistemi bulunan Miitopia, rol yapma oyunlarından biri olmakla oyuna bir maceracı olarak başlamaktayız. Bilinmeyen bir varlık bize yardım etmekte ve ilk mesleğimizi seçmemizi sağlamakta. Seçilen meslekler arasında büyücülük, rahip, savaşçı gibi sınıflar olmakla, oyunda ilerledikçe daha fazla meslek seçiminde de bulunabiliyorsunuz. Hikaye bittikten sonra da açılanlar olmak üzere toplam 14 meslek bulunuyor. Oyunu oynarken zaman zaman meslek değiştirmek zorunlu bir hale geliyor. Bu nedenle mesleklerin pek çoğunu tek oynayışta deneyimleyebilme gibi bir şansınız var.

Oyun içerisinde ilerledikçe yeni üyelerle karşılaşmakta ve onları da maceralarımıza dahil edebilmekteyiz. Yeni üyeleri de cihazımızda yer alan Mii avatarları arasından seçip özelleştirebiliyor ve böylece daha kişisel bir deneyim elde ederek oyunu daha fazla benimseyebiliyoruz. Hikaye olarak standart bir rol yapma oyunu temposuna sahip olan oyun, animasyon olarak az olması nedeniyle bazı oyuncuların biraz çabuk sıkılabileceği tarzda. Yine de oyunu benimsediğiniz taktirde bu durum sizin için fazla sorun teşkil etmeyecektir.

Açık dünya bulunmamakta olan oyunda kasabalar gibi çeşitli hedef noktaları bulunuyor ve kasabalarda sağa sola yürüyerek incelemeler yapabiliyorsunuz. Bir nokta seçip oraya gitmeye çalıştığınızda karakter düz bir hat üzerinde yürüyor. Yolculuklar otomatik olarak gerçekleşmekte olup yol sırasında çeşitli olaylarla karşılaşabiliyoruz. Örneğin yolda yürürken üzerimize bir canavar saldırabiliyor.

Kendi karakterimizin her hareketini biz kontrol edebiliyoruz ancak takım arkadaşlarımız kendi kafalarına göre hareket ediyor. Oyunu bitirdiğiniz zaman ekstra haritalar da açılmakta.

Switch yenilikleri

Oyun Switch için piyasaya sürüldüğünde çeşitli iyileştirmelerle de karşımıza çıktı. Daha iyi grafikler ile gelmesinin yanında karakter oluşturma özellikleri dahil edildi ve peruk takma, makyaj yapma seçenekleri eklendi. Mii karakterlerinin dinlenme aralarında çeşitli etkinliklere gitmesi gibi ek özellikler de dahil edilmiş.  Aynı zamanda oyuna güçlü bir at dahil edilmiş olup, sağlam hasarlar vermenize yardımcı olacak.

Netice olarak gayet keyif alabileceğiniz kaliteli bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Animasyon azlığı, bazı yerlerin kendisini tekrar etmesi nedeniyle eleştirilebilecek olsada, özel bir macera sunması, sınıf çeşitliliği, özel geliştirmeler gibi unsurlar oyun zevkini artıracak türde. Ancak oyunun fiyatının biraz pahalı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Oyun 50 Dolarlık fiyat etiketine sahip olup, bu fiyatın hakkını verebilecek kadar iyi değil.

İNCELEME NOTUMUZ : 10 / 7.9

Cevap bırakın