Mikrodalgada Isıtma Dışında Yapılabilecekler

Mikrodalga fırınlar ısıtma dışında hangi işlemler için kullanılabilmektedir? Yeni içeriğimizde bu hususla ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Mikrodalgalar günümüzde insanların pratik bir şekilde yemekleri ısıtmasına imkan tanıyor olsada aynı zamanda pek çok faydası daha bulunduğu yadsınamaz bir gerçektir. Mikrodalgalar ısıtma dışında pek çok işlev için de kullanılabilmektedir.

Günümüzde mikrodalgalar sadece bir şeyi ısıtmak için değil aynı zamanda yemek pişirmek ve pek çok farklı iş için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kek yapımı ile ilgili de kullanılabilmektedir. Örneğin mikrodalga fırınları kullanarak fırını önceden ısıtmak için zaman harcamak yerine pratik ve iyi bir kek yapabilirsiniz. Fincanda kek pişirmek için mikrodalgada sadece 90 saniye sizin için yeterli olacaktır. Mikrodalgada yalnızca 10 dakikada 10 kişilik pasta dahi yapılabilmektedir.

Mikrodalga fırınlar aracılığıyla sebze haşlaması yapabilirsiniz ve böylece sebzeleri haşlarken çok daha fazla zaman kazanabilirsiniz.  Örneğin karnabahar gibi sebzeleri nemli kağıt havluya sararak mikrodalgada fırınlayabilirsiniz. Isıya dayanıklı bir kabın içerisinde de bir miktar su ilave ederek haşlama işlemini yapabilirsiniz.

Sarımsak, soğan soymak

Mikrodalgalar ile sarımsak soymayı da yapabilirsiniz .Sarımsak soyma işi uzun süren bir hazırlık olup, bu işlemi mikrodalga ile 20 saniyede yapabilirsiniz. Sarımsağın baş kısmını keserek tanelerini ayırın ve su ilave edilmiş bir kap ile mikrodalganın içine bırakın. Buhar sayesinde zar ile sarımsak arasındaki kimyasal bağlar parçalanacak ve bıçak kullanmadan sarımsaklar hemen ayrılacaktır. Aynı zamanda soğan soyma ve doğrama işlemlerinden önce soğanı mikrodalga fırına atarak 30 saniye mikro dalga fırında tutmak soğanın keskin aromasını yatıştırarak gözünüzü yakmamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda mikrodalga fırını soğanı karamelize hale getirmek için dek kullanabilirsiniz.

Çıtır bir patates kızartması elde edebilmek için de kullanılabilen mikrodaglalar, hem kısa zamanda pişmeyi hem de çıtır çıtır bir patates lezzeti almayı sağlayabilmektedir. Bunun yanında bitki kurutmak için de kullanılabilen mikrodalga fırınların içerisinde kekik gibi taze otları kullanarak çabucak kurutabilirsiniz.

Ekmeğin ev yapımı olması daha büyük bir lezzet olmasını sağlayabilir. Hamurun kendiliğinden mayalanması ise uzun sürecek olup, hamuru mayalamak için mikrodalga fırın kullanarak dakikalar içerisinde mayalama işlemini yapabilirsiniz. Isıya dayanıklı bir kaba konulan hamuru mikrodalga fırın ile mayalayabilirsiniz.

Çerez kavurmak ve tamirat

Mikrodalga fırında 1 dakika fırınlama yaparak fındıkları ve çeşitli çerezleri kavurabilirsiniz. Aynı zamanda patatesi ince dilimler halinde kesip bitkisel yağ kullanarak yağlayıp ı mikrodalgada fırınlayabilirsiniz. Mikrodalga fırınları seramik veya cam aksesuarların yapıştırılması için dek kullanabilirsiniz. Çünkü bu hamle parçaların birkaç dakika içerisinde birbirine kaynaşmasına imkan tanır.

Cevap bırakın