MMORTS Teriminin Tanımı ve Başlıca Örnekleri

MMORTS terimini özellikle oyunlarla az da olsa ilgili biriyseniz muhakkak duymuşsunuzdur. Peki tam olarak anlamını ve hangi oyunların MMORTS kapsamına girdiğini hiç düşündünüz mü? Yeni makalemizde MMORTS hakkında kapsamlı bilgiler veriyoruz.

MMORTS terimi oyunların türünü ifade eder. Mesela bir oyun oynayacaksınız; Hangi türde oyun oynamak istediğinize karar veremiyorsunuz veya oynadığınız oyunun hangi türe dahil olduğunu bilmiyorsunuz diyelim. İşte MMORTS gibi terimler bunun için vardır. MMO ve RTS aslında iki farklı oyun terimidir. Bunların birleşimi ile MMORTS türetilmiştir. MMO demek devasa çoklu oyunculu oyun demektir. RTS kelimesinin anlamı ise en basit ifadesiyle stratejidir. Bu ikisini birleştirdiğinizde ise Online Strateji Oyunu şeklinde bir terim ortaya çıkar. MMORTS kelimesinin tam açılımı Masselive Multiplayer Online Real Time Strategy şeklinde.

Bir oyunun MMORTS türüne dahil olabilmesi için hem online olarak çok sayıda kişi tarafından oynanması, hem gerçek zamanlı bir strateji oyunu olması gerekir. Buna günümüzde ülkemizde de oynanan popüler bazı oyunları gösterebiliriz. Örneğin Travian, Klanlar gibi oyunlar bunlara örnektir. Bu oyunlarda server vardır ve servera belli bir süreye kadar herkes kayıt olur. Ardından server saati olur ve bu saat herkes için aynıdır. Gelişme unsurları boldur ve gelişim stratejilere bağlıdır.  Travian gibi oyunlar tarayıcı oyunlarıdır. Yani MMORTS bir oyunun illa video oyunu olması şart değildir. Pek çok tarayıcı oyunu da MMORTS türündedir. Stronghold Kigndoms oyunu da bu türe örnek olarak gösterilebilecek oyunlardan biridir. Bu tür oyunlar genellikle seri gelişim üzerine kuruludur ve esasında bir oyuncunun bir oyuncuya üstünlük kurabilecek güce kavuşmaya çalışmasıdır.

Bu tarz oyunlar genellikle kuş bakışı olarak üniteler yönetilerek oynanır. RTS türü özellikle grafik teknolojisinin çok gelişmediği zamanlarda çok daha revaçtaydı. Günümüzde her ne kadar insanlar Battle Royale, MMOFPS gibi alanlara kaymış olsada hala önemli kemik kitlelere sahip oyunlardır.

 

Cevap bırakın