Monitörlerde Overdrive Terimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Overdrive özelliği LCD monitörlerde gölgelenme sorununun önüne geçebilmekte. Yeni içeriğimizde Overdrive özelliği üzerine yoğunlaşıyoruz.


LCD pikselleri belli bir renge daha hızlı geçişi sağlamaktadır. Hareketli nesnelerin ilerideki ucuyla gerideki ucu arasında istenmeyen hareket etkileri meydana gelmesine sebep olabilir. İşte Overdrive tam da bu noktada devreye girer.

Overdrive özelliği sayesinde piksel geçişleri esnasında piksel üzerinde daha yüksek voltaj uygulanarak geçişler hızlandırılır. Böylece gölgelenme etkisi de azaltılmış olur.


Overdrive gölgelenmeyi engellemektedir ancak fazla uygulanması da ışıklanmaya sebep olabilmektedir. Işık haleleri ‘Ters Gölgelenme’ veyahut ‘Inverse Ghosting’ şeklinde isimlendirilebilmektedir. Işık halesi oluşumu azaltmak için Hz değerleriyle oynanabilir. 120, 144 Hz, 240 Hz LCD monitörler bu iş için örnek gösterilebilir.


Pekt çok teknoloji markası Overdrive için farklı ifadelere yer verebilmektedir. Örneğin Benq, ‘AMA’ , Asus ise ‘Trace Free’ tanımlamalarını kullanmaktadır. TraceFree 60 değerinde gölgelenme tam anlamıyla kaybolmakta.


Cevap bırakın