Monster Tulpar T7 V21.1 Laptop İncelemesi

Monster Tulpar serisi dizüstü bilgisayarlardan T7 V21.1 ürününün incelemesini yapıyoruz. İşte ayrıntılar…

Günümüzde kullanıcıların tercih edebileceği çok fazla dizüstü bilgisayar var ancak bunlar arasından gerçekten de iyi bir tercihte bulunmak epey önem arz eden bir konu çünkü belki de yıllarca aynı bilgisayarı kullanacaksınız ve iyi bir seçim yapmadığınızda pişmanlık duyabilirsiniz.

Monster, özellikle oyunculara yönelik ürünlerle karşımıza çıkan bir marka olup Monster Tulpar T7 v21.1 kod adlı bir dizüstü bilgisayarla da karşımıza çıkmıştı. Monster Tulpar T7 v21.1 bilgisayarı 17.3 inç büyüklüğünde ekrana sahip olup bu bağlamda büyük ekranlı bir laptop arayanların ilk etapta dikkatini çekmeyi başarıyor.

Dizüstü bilgisayarlarda ekran boyutunun bilgisayarın ağırlığı ile doğrudan ilişkili olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu bağlamda Monster Tulpar T7 v21.1 ile birlikte Monster firmasının daha büyük bir ekranı daha hafif bir dizüstü bilgisayar halinde sunmaya çalıştığı görülüyor.

Cihazın 170 derece görüş açısı bulunmakta olup 144 Hertz tazeleme hızı sunmasıyla oyunculara yaraşır bir ürün olduğunu gösteriyor. Üstelik bu desteği Full HD çözünürlükte sunuyor. Bu bağlamda Monster Tulpar T7 v21.1 bilgisayarının Full HD rekabetçi oyunlar için gayet yeterli bir ürün olduğunu belirtebiliriz.

Ürünün tepki süresi 3 ms olup bu hususa oyuncular açısından ayrıca parantez açmamız gerekiyor zira 3 ms tepki süresi mükemmel bir oran değil ancak kötü de değil. Milisaniyenin dahi önemli olduğu rekabetçi oyunlar açısından ise 1 ms ekranlara nazaran elbette bir handikapı olacaktır. Bunun da oyuncular için rahatsız olabilecekleri bir unsur olduğunu belirtmek gerekiyor.

Cihazın ses yüksekliği desteği 82.6 db olup THX Volume Leveling ile gelmektedir ve RGB aydınlatmalı hoş bir Chiclet klavyesi bulunmaktadır. Türkçe Q klavye ile ülkemize gelen ürünün dahili ardışık mikrofonu ve dahili web kamerası da bulunmaktadır. Cihazdaki web kamera HD çözünürlükte 30 FPS kayıt almaktadır. Bunun günümüz teknolojileri için yetersiz olduğunu belirtmek gerekir.

Monster Tulpar T7 v21.1 bilgisayarında çift fan unon EG75070S1-1C100-S9A DC5V 2.50WSıvı yataklı soğutma bulunmaktadır. Aynı zamanda üç ısı borusu CPU ve GPU arasında paylaşılmaktadır. 1 ısı borusu da GPU’ya özeldir. Sessiz çalışan fanları ve soğutma sistemi ile oyuncu laptopu için aranan nitelikleri taşımaktadır.

Başlıca teknik özellikleri şu şekilde sıralanabilir :

Yeni nesil Intel Core i7-10750H işlemci: Intel UHD Graphics GPU devrede Altı çekirdek, 12 işlem birimi , 6 GHz Temel, 5 GHz Boost Frekansı, PCH: Intel Comet Point HM470
16 GB DDR4-3200 MHz RAM : 2933 MHz çalışma frekansı , Samsung M471A1K43DB1-CWE , Hafıza yuvası: 2 adet 64 GB’a kadar yükseltebilme
NVIDIA GeForce RTX 2060 (2020 Sürümü): 6 GB GDDR6 Micron , 1005 MHz temel, 1560 MHz Boost Frekansı
256GB SAMSUNG PM981a M.2 SSD: PCIe Gen3 x4 , Rastgele Okuma 240K, IOPS, Rastgele Yazma 480K IOPS, 3439 MB/s okuma, 2325 MB/s yazma

Ürünün sahip olduğu gerek işlemci gerek RAM gerekse grafik kartı üst segment oyunculuğa yönelik ürünlerdir. RTX 2060 grafik kartı, aslına bakarsanız tam olarak üst seviye bir grafik kartı olarak sayılamaz yani NVIDIA orta segment için geliştirmiştir ancak günümüzde sunduğu muazzam performans ile 2K çözünürlük için dahi yeterli bir grafik kartıdır. Bilgisayardaki işlemci de zaten darboğaz yapmaması düşünülerek üst seviye tutulmuştur. SSD kullanılması isabetlidir ancak 256 GB oyunculara yeterli gelmeyecektir. 16 GB RAM de uzun süre yeterlidir.

Değerlendirme

Genel olarak Tulpar T7 v21.1 modelinin performans konusunda kullanıcıları üzmeyecek bir cihaz olduğunu ve yaptığımız analizler sonucunda belirli bir kronik probleminin de bulunmadığını söyleyebiliriz. Zaten Monster bir ürün alırken kullanıcıya tercihlerine göre detaylı olarak değişiklik yapma imkanı da sunmaktadır. Bu bağlamda belli donanımları kendinize göre değiştirerek sipariş etme imkanınız da bulunmaktadır.

Öne çıkan artıları : 17.3 inç büyüklüğünde ekrana sahip olmasına rağmen yalnızca 2 kilogram civarında ağırlığında olmasıyla son derece hafif bir laptop olması, RGB aydınlatmalı klavyesinin bulunması, MicrOSD kart okuyucusunun olması, 144 HZ tazeleme hızına sahip paneli…

Öne çıkan eksileri : RGB ayarlarının biraz daha basit olması gerekirdi. 3 ms tepki süresi rekabetçi oyuncular için yeterli gözükmüyor.

Cevap bırakın