Nano Tekstil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda nano tekstil ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte nano tekstil hakkında detaylar…

Nano teknoloji bilimin büyük bir devrimi olup, bu teknoloji tekstil alanında da kullanılıyor.

Nano kelimesinin anlamı Nanos kelimesinden gelen, birimin milyarda birini ifade eder. Nano, maddenin yapı taşı atomlar ile yapılan , gözle görülme imkanı olmayan teknolojiler olup, tekstil endüstrisi de nano teknolojisi bakımından önemli bir uygulama alanı oldu.

Nano tekstil teknolojisi ile yapay lifler üretilmekte olup, örneğin doğada yer alan Lotus bitkisinin nano düzeydeki pürüzsüzlüğü ve aynı zamanda bitkinin su tutmazlık özelliği önemli bir fikir vermiştir. Böylece su geçirmez, leke tutmaz ve daha pek çok özelliğe sahip olan çeşitli giyim eşyaları tekstil dünyasına kazandırılmıştır.

Isı yalıtımı sağlayan ceketler, vücudun terini alabilen ürünler, anti bakteriyel iç çamaşırları ve daha pek çok önemli özelliğe sahip olan giysiler nano tekstil sayesinde ortaya çıkmaktadır. Nano teknolojiyle üretilen ünlü ürünlerden biri, Michael Phelps’ın 2008 olimpiyatlarında dünya rekoru kırdığı zaman giydiği nano teknolojili mayodur.

Nano tekstil alanının dünya çapındaki en büyük öncüleri Japonya ve ABD olarak kabul edilmektedir. Günümüzde doğal tekstil liflerinin sektöre daha fazla cevap verebilmesi amaçlanmakta, insan sağlığına yönelik katkı sağlayabilecek olan tekstil ürünleri üretilmeye çalışılmaktadır.

Cevap bırakın