NFC Tanımı ve Avantajları

NFC teknolojisinin tanımını yapıyor, ne gibi avantajları beraberinde getirdiğiyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuyla ilgili detaylar…

Açılımı Near Field Communication olan NFC, Türkçe olarak Yakın Alan İletişimi karşılığına sahip. Daha çok kısaltması yani NFC ismiyle kullanılmaktadır ve NFC özelliği günümüzde tabletler, telefonlar, bilgisayarlarda yaygın olarak yer almaktadır ve giderek daha fazla ülkede kullanılarak yaygın bir hale getirilmektedir. NFC özelliği herhangi bir ücret ödemeksizin kullanılabilmektedir.

NFC’nin avantajları

NFC özelliği, akıllı telefonun yakınında yer alan bir cihazla veri alışverişi yapabilmek gibi bir avantaja sahiptir. Bunu yapabilmek için cihazları birbirine 4 santimetre kadar yakınlaştırmanız gerekmektedir. Sonrasında işleme temassız olarak devam etmiş olursunuz. NFC özelliği yakın mesafede kablosuz veri paylaşımı yapma avantajını getirmekte olup, cihazlar arasında kablosuz olarak hızlıca veri alışverişi yapmayı mümkün kılmaktadır.

NFC sistemi ile ödeme yapmak günümüzde yaygın olarak kullanılan eylemlerdendir ve bunu yapabilmek için kullanmış olduğunuz bankanın mobil bankacılık uygulamasından NFC ile işlem ayarları bölümünden NFC özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Sonrasında ödeme yapacağınız pos cihazlarında temassız ödeme yapmanız mümkündür.

Cevap bırakın