Nokia 3310: Güç Uyanıyor

90’ ların çocukları, bir dönemin saf ve doğal yaşantısının yanında, 2000’ lere doğru yeni teknolojilerin doğuşuna şahitlik ettiler. Sevdiği şarkının TV’de çıkması için saatlerce ekran başında bekleyen, sabreden bir nesilden bahsediyoruz. Güzel Türkçe POP şarkılarının içine işlediği, kendisine ilham verdiği bir nesil 20’li yaşlarını bitirdi, bitirecek neredeyse. Geçmişe gidemiyoruz ama geçmişten bir haber var gençler.

 

 

2000 yılında bizlerle buluşan Nokia 3310 tüm zamanların en çok satan cep telefonlarından olmayı başarmıştı.  Geçen zaman içerisinde de sohbetlere konu olan, adı geçtiğinde birden geçmişe gitmemize yol açan eski dostumuz bugünlerde zamanın koşullarına güncellenerek aramıza dönmeye hazırlanıyor. Hadi geçmişten yola çıkarak eski dostumuzu hatırlayalım ve bizleri bugün ne gibi sürprizler bekliyor inceleyelim.

  1. Bir Zamanlar Cep Telefonuna Sahip Olmak

Hatırlanacağı üzere bir dönem cep telefonu lükstü, yetişkinlerde yaygınlaşıp daha sonra gençlere, daha sonra da çocuklara kadar indi. Dizilere bile konu oldu, bizim Havuç’un bitmeyen cep telefonu özlemi…

 

  1. Bizim Zamanımızda Basmak Vardı

Büyüklerimizden hep duymuşuzdur bizim zamanımızda odalarda ampül mü vardı gaz lambasıyla çalışırdık diye. Gün geldi bizde eskidik. Bizim zamanımızda dokunmatik akıllı telefonlar mı vardı, cep telefonu vardı, tuşlara basa basa kullanırdık birbirimize çağrı atar kapardık, öyle play store’larımız yoktu, fenomen yılan oyunumuz vardı.

 

  1. Samsung, İphone Şarj Aleti Mi?

Zaman daha hızlı akıyor artık hayatlar uzadı fakat hissedilen süreler azaldı. Artık sevinçlerimizi, duygularımızı anlık durumdan ibaret yaşıyoruz. Belki daha uzun süre yaşamamıza da biten şarjlarımız izin vermiyor.!

 

Şarj aleti dediğin birdi, tekti bizim zamanımızda öyle saatlik değildi günler sürerdi. Haftaya çıkan şarjlarımız vardı. Kalın uçluyla başladı ince uçluyla devam etti telefonlarımızın şarj bağlantıları.

 

  1. Teknik Özelliklerimiz Neydi Peki ?

Günümüz tabiriyle ifade edecek olursak ilk Nokia 3310’a Brezilyalı Ronaldo, yenisine de Cristiano Ronaldo diyebiliriz. Neydi bizim Baba Ronaldo’nun huyu suyu peki.?

Kullanıcı Arabirimi olarak 84 X 84 piksel ekran, liste görünümünde menü, 2 yönlü gezinti tuşu, 17 dil desteği sunuluyordu.1000 mAp bataryaya sahip telefonumuz; 245 Saat bekleme süresi ve 4.5 saat konuşma süresine sahipti. En ilginç özelliğimizde besteleyici ile kendi müziklerinizi yapma imkanı vermesiydi. Her ne kadar üst düzey olmasa da güzel melodiler çıkarırdık.

  1. Yeni Nokia 3310 Nasıl Karşımızda Olacak ?

Yıl oldu 2017 bizim Havuç’da büyüdü beklentiler istekler de arttı doğal olarak. Eskinin doğallığı, basitliği, sevimliliği acaba bugünlere yansır mı yoksa itici bir özelliğe mi bürünür, bunun yorumunu sizlere bırakıyoruz.

 

Veee karşınızda yeni Nokia 3310, güç tam anlamıyla uyandı mı bilemem ama 30 güne varan bekleme süresi telefonun şarj aletini kaybetmenize neden olacağı kesin. Kişisel yorumum ise “Havuç Vakası” olarak tanımlıyorum. Biraz sevimliliğini kaybetmiş biraz zorlama geldi açıkçası tasarım. Keskin çizgilerin yerine flu bir tasarım benimsenmiş.

 

2.4 inç QVGA ekran, 2 MP Led flaş destekli arka kamera ve microSD kart desteğiyle kulacılarıyla buluşan yeni Nokia 3310, Nokia Series 30+ işletim sistemiyle kullanılıyor.

 

Cevap bırakın