NTUSER.dat Nedir? NTUSER.dat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NTUSER.dat, daha çok gizli dosyaları görünür hale getirdiğinizde karşınıza çıkmaktadır. Bu dosyanın varsayılan olarak gizli yapılmasının sebebi bir hayli önemli olmasıdır.


NTUSER.DAT dosyası, ayrı kullanıcı profili oluşturulduğu zaman otomatikman kişisel dizinde oluşturulmaktadır. Windows işletim sisteminde birden fazla kullanıcı profili oluşturulduğu zaman profillerin ayar ve tercihlerinin ayrı tutulabilmesi ile ilişkilidir.


Windows, NTUSER.DAT dosyasını yeni profil oluşturulduktan sonra otomatik olarak oluşturur ve varsayılan halde gizli tutar. Bu dosya yalnızca ilk oluşturulduğu zaman düzenlenmez. Daha sonrasında da sürekli olarak güncellenir. Mesela Windows üzerinde yaptığınız herhangi bir tercih değişikliğinde, saat, duvar kağıdı gibi değişikliklerde her değişiklik olduğunda NTUSER.DAT dosyası üzerinde de değişiklik olur.


NTUSER.DAT dosyasının sahip olduğu boyut kullanıcının aktiviletelerine yani ilişkili olduğu kullanıcı hesabına göre değişkenlik göstermektedir.


NTUSER.DAT Yanlışlıkla Silenler Dikkat


NTUSER.DAT dosyasının silinmesi önerilmemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi tercihler bu dosyaya kaydedilir ve tüm hesap ayarlarıyla ilişkilidir. Dolayısıyla NTUSER.DAT dosyasını silerseniz hesabınıza giriş yapamayabilirsiniz.

Cevap bırakın