Nükleer Enerjinin Öne Çıkan Riskleri

Yeni içeriğimizde nükleer enerjinin öne çıkan bazı riskleriyle ilgili olarak bilgiler vermekteyiz. İşte nükleer enerjiye ilişkin olarak bilinmesi gerekenler…

Günümüzde nükleer santraller yaygınlaşmaya devam etmekte. Büyük bir enerji olan nükleer enerji, kimi zaman savaşlarda insanların aleyhine, kimi zamansa enerji için lehine ancak bazı durumlarda yine aleyhine olacak şekilde ortaya çıktı.

Daha önce Amerika’nın Japonya halkını öldürdüğü Hiroşima ve Nagazaki nükleer bombaları büyük bir yankı uyandırmıştı. Şehirlere atılan bu nükleer bombaların yankıları günümüzde bile vuku buluyor. Nükleer enerjiye de bu bakımdan ön yargıyla yaklaşılmaktadır. Özellikle çevreci gruplar tarafından nükleer enerji santrallerinin kullanılmaması adına çalışmalar yapılsada bir yandan nükleer santrallerin sayısı artmaya devam etmektedir.

Aslına bakarsanız düzgün çalışan bir nükleer reaktör temiz bir enerji kaynağı olarak nitelendirilebilir fakat meydana gelebilecek olan bir kaza durumunda büyük bir tehlike ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda nükleer atık sorunu da dikkate alınması gereken bir sorundur. Nükleer atıklar tehlikelidir ve çok iyi muhafaza edilmeleri gerekir.

Nükleer enerjinin öne çıkan riskleri şunlardır:

  • Nükleer santraller havaya belli bir miktarda karbondioksit salınımı yapmaktadır.
  • Radyoaktif atıklar insan ve çevre sağlığı için tehlikelidir.
  • Olası bir nükleer kaza insan yaşamı üzerinde felakete neden olur.
  • Olası bir nükleer santral sızmasında hem su hem de çeşitli çevre kaynakları kirlenmektedir.

Cevap bırakın