Online Olarak Tapu Sorgulaması Yapma Yöntemi

Yeni içeriğimizde, bir devlet kurumuna fiziki olarak gitmeden, internet aracılığıyla online olarak nasıl tapu bilgileri sorgulaması yapabileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte detaylar…

Günümüzde arsa, ev gibi taşınmaz malları alırken tapu sorgulaması yapmak gerekiyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne gidilerek bu yapılabiliyor olsada günümüzde internetin çok gelişmiş olması sayesinde yeni bir taşınmaz alacağınız zaman tapu sorgulamasını fiziki olarak bir devlet kurumuna gitmeden internet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet sitesini kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden tapu sorgulaması yapmak için bu adımları kullanın:

İlk olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama uygulamasını veya resmi internet sitesini görüntüleyiniz. İlgili sayfaya girdiğiniz zaman sizden sorgulama türüne ilişkin olarak bilgiler istenecektir. Bu bilgiler idari, taşınmaz no, analiz ve diğer olarak dört temel sorgulama seçeneği şeklinde olup, her bir sorgulama türünde istenilen bilgiler ve sorgulama sonucu farklı olacağından hangi bilgiyi almak istediğinize göre bir sorgulama türü seçerek işleminize devam ediniz. Ardından sizden istenilen il , ilçe , mahalle, ada, parsel numarası gibi bilgileri sisteme giriniz. Böylece hem söz konusu taşınmaza ilişkin olarak ilgileri edinebilecek hem de taşınmaz malı harita üzerinde görebileceksiniz.

Bu sorgulama sayesinde mal sahibi ile alıcı arasında paylaşılan bilgilerin doğruluğu teyit edilebilmektedir. Bu hususta ülkemizde pek çok dolandırıcılık olduğu için dikkatli olmak ve mutlaka teyit etmek gerekiyor. Platform üzerindeki en fazla öne çıkan sorgulama türü Analiz olup, analiz sorgulaması esnasında bir belgedeki alım satım yoğunluğu, bağımsız bölüm ipotekli satışlar v.b. satışların yoğunluk haritasını da görebilirsiniz. Yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amacını gütmekte olup zaman içerisinde değişebilmekte ve her değişim anlık olarak sisteme yansımayabilmektedir.

e-Devlet aracılığıyla tapu bilgileri sorgulama yöntemi

Tapu bilgilerini e-Devlet üzerinde de sorgulayabilirsiniz ancak sadece üzerinize kayıtlı olan tapu bilgileriyle ilgili olarak işlem yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak e-Devlet Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasını açınız. Ardından e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı olan tüm tapu bilgilerini görebilirsiniz.

Cevap bırakın