Oyun Yüklerken Döngüsel Artıklık Denetimi Hatası Çözüm Yöntemi

Efsanevi eski oyunları yüklemeye çalışırken karşınıza çıkabilen Artıklık Denetim Hatası hakkında çözüm yöntemini paylaşıyoruz. Kesin çözüm olup aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Örneğin GTA, Mafia serilerinin ilk oyunları eski olmasına rağmen günümüzde hala milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Fakat eski oyunlar yeni işletim sistemlerinde çalışırken sorun yaşatabiliyorlar. Uyumluluk problemleri veyahut yıllardır duran CD’de çizilme gibi sorunlar boy gösterebiliyor.

Pek çok eski popüler oyunu yüklerken çıkan bu hatanın hangi aşamada çıktığını incelemeniz gerekir. Örneğin ilk CD’yi takıp ardından Part 2’ye geçiş yapacağınız sırada doğru CD’yi takmanıza rağmen ikinci CD’yi görmüyorsa veya bu hatayı veriyorsa içerisindeki bazı dosyaların zarar gördüğü aşikardır.

Sorunun çözümü için ilk etapta okunamayan CD’yi çıkarıp çiziklerini kontrol edin ve temizlenecek kısımlarını temizleyin. Ardından CD’yi takıp tekrar deneyin.

Sorun çözülmediyse Bilgisayarım içerisindeki taktığınız diskin üzerine gelip sağ tık yapın ve Özellikler ardından da Araçlar sekmesine girerek Hata Denetimi’ni açıp Şimdi Denetle komutunu kullanarak denetlemeyi başlatın.

Daha sonra ‘Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış’ yazısına tıklayın. Düzeltme işlemi gerçekleştikten sonra tekrar deneyin.

Hala sorun devam ediyorsa kurulum aşamasında bozuk olan CD’deki  kısımların Setup’a yansımamasını sağlayın. Setup her zaman ilk CD’de başlar ve diğer CD’lerde de farklı dosyalar olur. Örneğin GTA Vice City’de 1.CD oyunun temel dosyaları ile ilgiliyken 2.CD Radio klasörü ile doludur. Setup ekranında size Radio özelliğini kurup kurmak istemediğinizi sorduğunda tiki kaldırırsanız ikinci CD’den aktarma yapmayacağı için hata da vermez. Daha sonra Radio klasörünü oyunun ana klasörüne manuel olarak yollarsınız ve böylece yine dosyalar yerini bulmuş olur. Manuel yollama işleminiz sırasında bir iki dosya hata verebilir. Hata vermesinin nedeni de  zaten CD’nizin bozuk olmasından kaynaklanır. Atla butonuna tıklayarak bir iki dosyadan feragat edebilirsiniz. Oyun yine açılacaktır.

Cevap bırakın