Oyunlarda Ban Teriminin Tanımı ve Ban Türleri Hakkında Bilgiler

Yazımızda video oyunlarında ban teriminin tanımına ve aynı zamanda ban türleriyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte tüm detaylar…

Oyunlarda banlanmak oyuncular için son derece can sıkıcı olan bir durumdur. Banlanmak, oyun kurallarını veyahut hizmet şartlarını ihlal ettikleri durumda bir oyuncunun veya belirli sayıda oyuncunun direkt olarak oyun sunucuna erişim sağlamasının engellenmesindir. Böylece oyuncu artık oyunu oynayamaz hale gelir.

Banlanmaya neden olan pek çok unsur yer alıyor. Bunlardan başlıcaları; Diğer oyunculara karşı hakaret, küfürlerde bulunma, hile yapma v.b. nedenlerdir. Banlanma kalıcı veya süreli bir şekilde olabilir. Örneğin bir oyuncunun 1 ay oyundan uzaklaştırılmasına karar verilirse bir ay sonunda tekrar oynamaya başlayabilir ancak aynı ihlalleri tekrar yaptığı zaman o halde ceza daha da büyüyecektir.

Ban Türleri

Kendi içerisinde farklı türlere ayrılabilen banın temel olarak geçici ve kalıcı banlar olarak ayrıldığını söyleyebiliriz. Genelde oyuncu geçici veya kalıcı ban almadan önce uyarı veyahut denetim süresi ile karşı karşıya kalmaktadır. Tekrar kural dışı hareket olduğunda bu kez uyarılmaksızın banlanma olabilir. Bu durumun yine de oyundan oyuna değişkenlik gösterebileceğini belirtmek gerekiyor. Bazen oyuncu haksız yere de banlanabiliyor. Bu nadir olsada gerçekleşebilen bir durum ve bu gibi durumlarda mutlaka itirazda bulunmak gerekiyor.

Banın banlanma şekli yönünden de ayrıldığını, örneğin IP ban türünün bulunduğunu belirtelim. IP ban türü, oyuncunun bilgisayarının veyahut oyun konsolunun, oyun sunucuna erişmesinin tam anlamıyla yasaklanması durumudur. Bu banlar genelde durmadan kötü davranışlarda bulunma geçmişi olan veya durmadan hile yapan oyuncuları tamamen uzaklaştırmak için kullanılıyor.

Bir başka ban türü de Shadow Ban olup, bu ban türünde geliştirici, bir oyuncudan hile yaptığı için şüphelenir ancak bunu tam olarak kanıtlayamaz. Bu yüzden oyuncunun diğer shadow banlanmış oyuncularla beraber oynamasını mümkün kılar yani oyuncu yine oyunu oynayabilir ancak herkesle oynayamaz hale gelir.

Banlanmanın son derece yaygın olduğu bazı oyunlar:

  • Dota 2
  • Rust
  • Dead by Daylight
  • Counter Strike : Global Offensive
  • League of Legends
  • Grand Theft Auto Online
  • World of Warcraft
  • PUBG

Cevap bırakın