Oyunlarda Quests Terimi Tanımı ve Türleri

Oyun dünyasında popüler terimlerden olan Questsin ne anlama geldiğini anlatıyoruz. Bazı Quests türlerini detaylı olarak açıklıyoruz.

Quests en basit tanımı ile Görevler anlamına gelmektedir.  Oyunlarda genellikle belli bir görevimiz olur. Bu  yüzden Quests kavramı muhakkak karşınıza çıkar. Quests veyahut Quest olarak görürsünüz. Quest ise araştırma demektir ve daha çok araştırmaya dayalı görevlerde o şekilde başlık atılır.

Oyunlarda pek çok Quests türü de vardır. Örneğin bir görev bittiğindde yerine yenisinin eklenmesine Repeatable Quests denmektedir. Bu görevleri oyun içerisinde tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Bir başka terim olan Daily Quests ise günlük görevleri ifade eder. Adından da anlayabileceğiniz gibi günde bir kez oynanabilen görevlerdir. Basic Quests ise bir kez yapılan basit yapıdaki sıradan görevlerdir. Son olarak PVP Quests ise rakiplerle yapılan mücadeleleri ifade eden özel görevlerdir. Bu şekilde bilinen dert quests türü yani görev türü vardır.

Quests terimine bir örnek:

The Witcher 3’te özel bir Quests penceresi vardır. O pencerede tüm görev türleri ayrılmış olarak yazar. Örneğin bir avcının yanına gitmemiz ve ondan görev almamız söylenir. Avcının yanına gider ve iletişime geçeriz. Bize yapılması gerekenleri söyleyip görevi verir. Gidip görevi tamamlarız.

Cevap bırakın