Oyunları Hızlandırmak İçin Kullanılabilecek İpuçları

Yeni yazımızda oyunları hızlandırabilmek adına kullanılabilecek olan yararlı ipuçlarına değiniyoruz. İşte detaylar…

Oyunlar günümüzde giderek daha iyi grafiklere sahip oluyorlar ve bu durumda eski sistemlerin yeni oyunları açabilmesi son derece zor bir hale geliyor. Bazen de bir bilgisayarın çok zor bir şekilde oyunu çalıştırabildiğini, düzeltmeler gerektiğini görebiliyoruz. Bu gibi durumlarda bilgisayarın o anki yüklerini azaltarak oyuna odaklanmasını sağlamak veya sıcaklık problemi var ise bu problemi gidermek oyunları hızlandırma noktasında daha iyi performans sunacaktır.

Bilgisayar her ne kadar mevcut oyunu zoraki olarak çalıştırmış olsa bile arka planda işlem yapmaya devam eden programlar nedeniyle kasma yapabilmektedir. Oyun içerisinde bu tarz kasmalar yaşanmaması adına sisteminizde arka planda çalışan uygulamalar o an gerekli değil ise devre dışı bırakın. Yani sistemin o an sadece oyuna odaklanmasını ve tüm performansını da oyuna vermesini sağlayın.

Başlangıç işlemlerinin sınırlandırılması

Oyun hızlandırmayla ilgili kullanılabilecek olan yöntemlerden biri başlangıç işlemlerini sınırlamaktır. Bilgisayarınızı başlattığınız zaman program ve hizmet bununla beraber devreye girmektedir. Başlangıç işlemlerini sınırlayabilmek için ilk olarak Görev Yöneticisi’ni açınız. Sonrasında da Başlangıç sekmesine tıklayınız. Sekmede bilgisayarınızı başlattığınız zaman çalışan programları görebilir ve sınırlayabilirsiniz.

SSD kullanılması

SSD aygıtları normal hard disklere nazaran daha iyi bir performans sergilemektedir. Bilgisayardaki açılış hızları, oyunlardaki ara sahneler ve yine oyunlardaki bekleme ekranları çok hızlı bir şekilde yüklenmektedir. Bu sayede bilgisayarın performansını gözle görülür biçimde artırmanız mümkün olmaktadır.

Disk Temizliği

Oyun hızlandırabilmek için kullanılabilecek unsurlardan bir diğeri disk temizleme işlemi yapmaktır. Bu sayede hem oyun içi performansınız artacak hem de bilgisayarınız daha hızlı bir hale gelecektir. Ancak veri kaybı yaşayabileceğinizden yedek almadan işlemi uygulamayın. İşlemi uygulamak için Başlat menüsüne Disk Temizleme yazın ve Tamam’a basın. Hangi sürücüyü temizlemek istiyorsanız seçin ve işleme devam ederek disk temizliğinin yapılmasını bekleyin.

Yüksek performans modu

Bu mod özellikle dizüstü bilgisayarlarda büyük bir performans artışı sağlamaktadır. Hem bilgisayar hızını hem de oyun performansını önemli oranda daha iyi seviyeye getirmektedir. Yüksek performans modunu etkin hale getirebilmek için sağ alt kısımda yer alan pil simgesinin üzerine gelin ve farenizin sağ tuşuna basıp sonrasında Güç Seçenekleri’ne tıklayın. Gelen ekranda yüksek performans modunu seçin ve eğer bu yol bulunmuyor ise Güç Planı Oluştur seçeneğine tıklayıp yüksek performans modunu oluşturun.

Sürücülerin güncellik durumu

Bilgisayarda sürücüler bulunmakta olup, sürücülerin yazılımsal olarak güncel tutulması en doğru performansın alınabilmesi açısından önem arz etmektedir. Örneğin işlemcinizin ve grafik kartınızın sürücülerini belirli aralıklarla güncellemeniz gerekmektedir. Böylece performans kaybı en aza inecek, oyun içerisindeki hatalar düzeltilecektir. Donanımları kendiniz tek tek güncellemeniz ciddi bir zamanınızı alacağından bu konuda yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz ancak güvenilir olan programlardan yararlanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Cevap bırakın