Pardus 17.0 Kullanıma Sunuldu. İşte Yenilikler

Milli işletim sistemimiz olarak dikkat çeken ve günden güne kullanımı artan işletim sistemi Pardus, geliştirilmeye devam ediyor. Linux tabanlı bir işletim sistemi olması nedeniyle ilk etapta alışılması zor bir işletim sistemi olarak gösterilse de yayınlandığı andan beridir aldığı geliştirmeler söz konusu işletim sisteminin daha kullanışlı hale getirilmesi sağlanıyor. Bu noktada son olarak uzun süredir beklenilen işletim sistemi güncellemesi de sonunda yayınlandı. Artık son kullanıcının rahatlığını da hesaba katarak yayınlanan yeni Pardus 17.0 sürümüyle beraber, yavaş yavaş Pardus işletim sistemi de kendisine kalıcı yer bulmaya başladı. Giderek kullanıcı kitlesini geliştiren işletim sisteminin Pardus 17.0 sürümüyle beraber kullanıcı kitlesinin de artması bekleniyor. Peki, Pardus 17.0 sürümü nasıl değişiklikler sunuyor?

Pardus 17.0 Yenilikleri

İşletim sistemi güncellemesiyle beraber ilk etapta genel bir performans iyileştirmesi görmekteyiz. Yayınlandığı andan bu yana en kapsamlı iyileştirmeyi alan işletim sistemi, hem pil tüketimi konusunda hem de donanım parçalarının gücünü en iyi şekilde kullanmak konusunda oldukça başarılı çözümler sunuyor. Bir hayli başarılı bir işletim sistemi güncellemeleri olarak değerlendirilen Pardus 17.0, arayüz sisteminde de değişiklikler yapmakta. Yeni işletim sistemi sürümüyle beraber kullanıcıların arayüz kısmında XFCE 4.12 kullanması sağlanmış. Bu sayede de işletim sisteminin son kullanıcıya en iyi araayüzü sunması hedeflenmiş ki Windows esintilerini de bu arayüz içerisinde görmekteyiz. Yani en azından bu konuda geçiş düşünüyorsanız daha kolay adapte olabilirsiniz.

Pardus 17.0

Pardus 17.0 güncellemesiyle gelen bir başka değişiklik ise donanım ürünlerinin uyumu. Genelde Linux tabanlı olduğu için Pardus işletim sisteminde donanım ürünlerini tanıma konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunların önüne geçmek adına yeni seri işletim sisteminin Linux 4.9 çekirdeği üzerinde ekstra uyum çalışmaları yapıldığı ve yeni sürümde de bu çalışmalara yer verildiği belirtiliyor.

Şu an yayına giren güncellemenin uygulamalar konusunda da mevcut varsayılan uygulamaları en son sürüme yükseltmiş olarak geldiğini de belirtelim. Yeni güncelleme işletim sisteminin üzerindeki ön yargıları kırabilecek mi bilinmez ama güncelleme yeni sürüme duyulan ilgiyi şimdiden arttırmış gibi gözüküyor.

Cevap bırakın