Parmak İzi Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda parmak izi teknolojisine değinecek, parmak izi desenleri ve farklı tipleri hakkında bilgiler vereceğiz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Her insanın benzersiz parmak izi bulunmakta olup, bu durum teknoloji dünyasında büyük bir önem teşkil etmektedir. Bazı suçların araştırılmasında ve güvenlik önlemlerinde parmak izleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Suçla mücadelede yaygın olarak kullanılan parmak izi tanıma, şüphelileri tanımak için en güvenilir yollardan biridir. Cezai tanımlama görevini verimli bir şekilde gerçekleştirebilen parmak izi teknolojisiyle ilgili tanımlara, parmakların ve başparmakların uç eklemlerinin iç kısmındaki boğumlarda görülen ayırt edici ana hatlara dayanır. Her bir çıkıntının şekline bağlı olarak tanımlama yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Parmak izi teknolojisinden yararlanılmadan önce eski sistemler kullanıldığında yanlış tanımlama vakaları son derece yaygındı. Ancak parmak izi bilimi ve teknolojisinin gelişmesi güvenlik alanında büyük katkılar sağlayarak yanılma payını da son derece az bir seviyeye indirmiştir.

Bir kişinin parmak izini değiştirememesi sayesinde de parmak izi teknolojisinin güvenliği yüksek olarak kabul edilir. Örneğin kişinin göz rengi, saç rengi v.b. değiştirilebilir ancak parmak izi değiştirilemez. Temelde parmak izlerinin çıkıntıları ile ilgili üç ana desen biçimi bulunmakta olup bunlar döngü tipi, kabarıklıklar ve ark tipidir. Aynı zamanda bu üç temel parmak izi paterninin basit kemer, ulnar döngü , çadırlı kemer, radyal döngü gibi pek çok alt tipi de bulunmaktadır. Örneğin basit kemer tipinde düzgün kavisli bir üst ile karakerine eden tepe şekilli model olarak öne çıkar ve kalıp delta içermez. 

Cevap bırakın