Persona 5: Strikers İncelemesi

Yeni yazımızda Persona 5 : Strikers video oyununu masaya yatırıyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Persona 5 : Strikers , PC, PlayStation 4 ve Nintendo Switch için piyasaya sürülmüş bir video oyunudur. Atlus Persona Team tarafından geliştirilen oyunun yayıncılığını da Atlus gerçekleştirmiştir. Oyun rol yapma türündedir.

JRPG oyunlarından Persona serisinde Persona 5 Strikers yapımı ise biraz daha farklı bir portföy çiziyor. Tam olarak bir JRPG olmadığını belirtmek gerekiyor. PlayStation dışındaki cihazlara ilk kez konuk oldu. İlk oyunun 5 ay kadar sonrasından başlayan Persona 5 Strikers, Persona 5 yapımında gerçekleşen olayların sonrasında ana karakterin dönmesini gösteriyor ve tekrar bir araya gelen ekip yeni maceralara atılıyor.

Hikaye anlatımı ve süre olarak gayet iyi olan oyun, yaklaşık olarak 45 saatlik bir oynanış süresi sunmaktadır. Oyunda dövüş esnasında konuşmalar ile anlatılan kısımlar da bulunmakta. Açıkçası buradaki konuşmalar genelde gümbürtüye gidiyor çünkü kaos esnasında anlamanız pek mümkün olmuyor.

Shibuya’nın Metaverse hapishanesinde serbest bir biçimde dolaşabildiğiniz oyunda çevrede toplanabilir eşyalar bulunuyor. Aynı zamanda gardiyanlara yer verilen oyunda gardiyanlar bölgenin güvenliğini sağlayan sahdowlar olup oyun alanında direkt düşmanlarla çarpışmak yerine savaşı başlatacak olan gardiyanlara saldırmanız gerekiyor. Eğer gardiyanlar sizi daha önce fark ederse ilk saldırıyı onlar yapmakta ve bu sizi dezavantajlı duruma düşürmekte.

Oyunda dört kişilik ekipteki bir üyeyi biz kontrol etmekteyken diğer üç üyeyi ise yapay zeka kontrol ediyor. Rakipler shadowlar ve bu shadowlar zaman zaman maskeyi topladığınız personalara dönüşmekte. Yakın dövüş, menzilli mücadele gibi özellikler arasında geçiş yapabiliyorsunuz ve amacınız mümkün olan en hızlı süre içerisinde mekanikleri iyi kullanmak. Dövüşlerde kalabalık gruplara karşı olarak 4 kişilik ekiple mücadele etmektesiniz. Persona çağırarak rakibi zayıf noktasından vurmak istediğinizde ise zaman durmakta ve saldırıyı ne tarafa doğru yapacağınızı, yetenekleri nasıl kullanacağınızı seçebilmektesiniz.

Phantom Thieves ekibinden dokuz üyesi arasından dördü ile etrafı dolaşarak dövüşlere katılabilmektesiniz. Orijinal oyundaki gibi her karakterin farklı bir role sahip olduğunu belirtelim. Kontrol edebileceğimiz 10 karakter bulunuyor. Bunların 9’u açık olarak sunuluyor.

Takım üyelerini dövüş olmadığı zaman istediğiniz gibi değiştirebilmektesiniz. Dövüşlerde toplam 4 farklı üye bulunmakta olup istediğiniz zaman birinin kontrolünü üstlenebilirsiniz. Hapishanelerde yer almakta olan nesneler ile etkileşime de geçebiliyorsunuz. Düşmanlara gözükmeden ilerlemek için de arabaların veya direklerin üzerine çıkabilmektesiniz. Böylece düşman sizi farketmeden gizli saldırı yapabilme imkanınız doğuyor.

Persona serisindeki günlük yaşam bölümleri bu oyunda da yer almakta olup, Persona 5 yapımından hatırladığınız mekanları tekrar görebilme gibi bir şansınız bulunuyor. Sosyal hayat bölümlerinin ise Persona 5 oyununda olduğu kadar yorucu olmadığını belirtmek gerekiyor. Oyunda yetenekler edinebiliyorsunuz ve edinmiş olduğunuz yetenekler ile yüksek seviye kasaları açarak karakterlerin gücünü artırabiliyorsunuz. Ana oyunda bulunmakta olan zaman yönetimi fonksiyonu ise Strikers yapımından kaldırılmış olup, böylece görevler arasında zaman yönetimi uygulamanıza gerek olmamakta.

Grafikler ve Müzik

Oyunun grafikler ile ilgili olarak Ayarlar bölümünde iki temel seçenek bulunmakta olup, Framerate 1080p veya Grafik 1440p modlarını kullanabilmektesiniz. Standart PlayStation cihazlarında iyi bir performans elde edebiliyorsunuz. Zaman zaman frame düşüşleri olsada bunlar oynamanızı etkileyecek kadar sorun teşkil etmiyor. Öte yandan Persone serisi müziklerinin iyi olmasıyla da bilinen bir seri olup, Strikers sürümü ise orijinal Persona 5 oyununda yer alan pek çok müziğin yeniden düzenlenen sürümlerini kullanmaktadır. Dövüşlerde yer verilen müzikler genel olarak oldukça güzel olup sizi gaza getirecek türdendir.

Sonuç

Persona 5 Strikers video oyunu her ne kadar Persona serisinin gücünü arkasına alsada yeni şeyler de inşa eden , geliştiricinin kolaya kaçmadığı ve bu açıdan tebrik edilmesi gereken bir proje olmuş. Persona 5 : Strikers video oyununu, Persona evrenine yabancı olan olmayan herkese öneriyoruz.  Ancak fiyatının biraz yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. 60 Dolar fiyat etiketiyle satılmakta olan oyun, Türk Lirasına çevrildiğinde ise oldukça yüksek bir fiyata denk geliyor.

Editör Notu : 10 / 8.5

Öne Çıkan Artıları :

  • Devam hikayesinin güzel işlenmesi
  • Müziklerin iyi olması
  • Persona serisine kayda değer şeyler katması
  • İyi bir musou oyunu olması

Öne Çıkan Eksileri :

  • Türkiye satış fiyatı
  • Persona 5 seviyesinde bir içerik sunmaması
  • Hikaye anlatımının dövüş esnasında güme gidebilmesi

Cevap bırakın