Ping Düşürmek İçin Kullanılabilecek Yöntemler

Yeni yazımızda ping düşürmek için hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Ping yüksekliği özellikle online oyunlarda çok fazla söz konusu olmakta ve oyuncuların canını sıkmakta. Ping yüksekliğinin pek çok sebebi bulunabilmekte. Dolayısıyla ping düşürebilmek için ilk olarak bunların saptanabilmesi gerekebilmekte.


Ping düşürmek için bazı programlar da kullanılabilmektedir ancak bu tarz programlar genellikle ücrete tabi olmaktadır ve yasa dışı olabilmektedir. Dolayısıyla çok önerilmemektedir.


Ping düşürmek için kullanılabilecek yöntemlerden bir CMD ile ping düşürmektir. Bunun için ilk olarak görev çubuğundaki mercek simgesine tıklayın, açılan kısımdaki kutucuğa CMD yazın, çıkan bölümden Komut İstemi şeklindeki çıkan sonuca tıklayın.


Açılan pencerede netsh int ip reset resetlog.txt yazın ve Enter tuşuna basın. Sonrasında ipconfig/flushdns yazın ve bir kez daha Enter tuşuna basın. Sonrasında netsh winsock reset yazıp bir kez daha enter tuşuna basın. Böylece CMD ile ping düşürme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.


Güncelleştirmeleri kapatın


Ping düşürmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri otomatik güncelleştirmeleri kapatmaktır. Windows işletim sistemi ve diğer programlar için güncelleştirmeleri otomatik olarak açık bıraktığınız zaman güncellemeler sıklıkla karşınıza çıkacaktır. Otomatik güncellemeler açık olduğu zaman internetinizden de yoğun oranda harcama söz konusu olacağından ping sorunu meydana gelecektir. Bu unsura dikkat etmenizi tavsiye ederiz.


Görev Yöneticisi Yöntemi


Ping düşürmek için kullanılabilecek yöntemlerden bir diğeri de görev yöneticisinden yararlanmaktır. Görev yöneticisini açtıktan sonra hangi programın ne kadar ağ kullandığını görebilirsiniz. Fazla internet kullandığını düşündüğünüz uygulamaları görev yöneticisi ekranından görev sonlandırması yaparak kapatabilirsiniz.


Özel Ping Düşürme Araçları


Ping düşürmek için kullanılabilecek yöntemlerden biri özel ping düşürme araçlarından yararlanmaktır. Ping düşürme programları, online oyunlara yönelik olarak geliştirilmekte olup böylece oyunlarla paralel olarak çalıştırmak gerekir.


Ping düşürme programları daha sabit bir bağlantı sağlar. Böylece oyuncunun olası rahatsızlığını minimuma indirir. Ancak üçüncü taraf bir ping düşürme uygulaması kullanmak istemeyen oyuncular için uygun bir yöntem değildir. Öte yandan oyunlarda ping düşürme amaçlı olarak kullanılan programların sağlamış olduğu alternatif paket yolu önceden tanımlanmış olan yoldan daha etkisiz olabilecek olup bu nedenle ping düşürme isteğine tam anlamıyla yanıt veremeyebilir.


İnternet Bağlantısının Resetlenmesi


Kullanılabilecek bir diğer yöntem internet bağlantısının resetlenmesi olup bu yöntemi kullanabilmek için ilk olarak Windows işletim sisteminizde Ağ ve İnternet alanını açın. Oradan sol kısımda bulunan Durum seçeneğine tıklayın. Sonrasında da aşağıda yer alan Ağ Sıfırlama seçeneğine tıklayınız. Akabinde Şimdi Sıfırla komutunu verin. Bu aşamada bir onay sorunu çıkarsa Tamam komutunu vererek onaylayın.


Wi-Fi Sınırlandırılması


Önerebileceğimiz son husus ise Wi-Fi ağınızın sınırlandırılmasıdır. Wi-Fi ağının birden fazla cihazda aynı anda kullanılması ping sorununa neden olacaktır. Wi-Fi paylaşımınızı denetlemenizi tavsiye etmekteyiz. Wi-Fi ağınızını hangi cihazların ne zamanlarda kullandığına bir bakın. Online oyuna girmeden önce eğer kablolu bağlantı imkanı mümkünse Wi-Fi ağınızı devre dışı bırakın veyahut sizden başka kimsenin kullanmadığına emin olun.

Cevap bırakın