Play Store 403 Hatası Çözüm Yöntemi

Google Play Store kullanırken meydana gelebilen 403 hatası nedir ve nasıl çözülür? Yeni makalemizde detaylarıyla anlatıyoruz.

Android işletim sistemi bulunan cihazlarda Google Play Store varsayılan olarak yüklü geliyor ve bu mağaza üzerinden diğer uygulamalara erişebiliyorsunuz. Google’a ait olan Play Store, kullanıcılar için önemli bir kolaylık sağlıyor. Ancak Play Store bağlanamama sorunlarının oldukça yaygın olması da bir yandan can sıkıyor. Play Store 403 hatası da bunun başlıca örneklerinden. Peki bu hata nedir ve nasıl çözülebilir?

Hata, bir cihazda birden fazla Google Play Store hesabı kullanıp uygulamaları karıştırmaktan ve bunun gibi pek çok şeyden kaynaklanabiliyor. Play Store üzerinden indirdiğiniz uygulamaları sürekli farklı mail hesaplarıyla indiriyorsanız bu hatayı almanız normal. Yani bir telefona farklı Play Store hesabınız aracılığıyla indirdiğiniz uygulamayı bir başka Play Store hesabına giriş yapmış vaziyetteyken açmaya çalıştığınızda bu gibi senkronize hatalar ortaya çıkabilir.

Hatayı çözebilmek için yapılması gereken şey ise hangi uygulamanın hangi hesaba kayıtlı olduğunun analizini yapıp tüm uygulamaları tek bir hesaba kurmaktır.

Google Play Store‘u açıp sol menüden Uygulamalarım alanına girdiğiniz zaman o hesaba hangi uygulamaların bağlı olduğunu görüntüleyebilir, düzenlemenizi de buna göre yapabilirsiniz.

Mesela [email protected] ve [email protected] şeklinde kayıtlı Play Store hesaplarınızı aynı telefonda kullanıyorsunuz ve Facebook’u [email protected]’dan indirip [email protected]’da açamıyorsunuz ve tüm uygulamaları [email protected]’da toplamak istiyorsunuz diyelim.

Bunun için [email protected] olarak Play Store giriş yapın ve sol menüden Uygulamalarım alanına girip gördüğünüz tüm [email protected]’a kayıtlı uygulamaları kaldırın. Ardından bu kez [email protected] hesabına bağlanıp uygulamaları [email protected] hesabından tekrar yükleyin ve uygulamayı çalıştırmayı tekrar deneyin.

Sorun hala çözülmediyse Yerel Aramaları Temizleme yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için Google Play Store’a girip sol menüden Ayarlar alanından aşağıdaki işaretli bölüme dokunmanız yeterli.

Cevap bırakın