RAW Fotoğraf Formatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda RAW fotoğrafları ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara ilişkin bilgilere yer veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Nicephore Niepce tarafından 1826 yılında icat edilen fotoğraf makinesiyle tanışan insanoğlu ardından tabiri caizse yeni bir çağa ayak uydurmaya başladı. Zaman içerisinde fotoğrafçılık bir meslek haline geldi. Savaş, doğa fotoğrafçılığı gibi pek çok alana ayrıldı. Zaman içerisinde 1999 yılında cebimize ilk kameralı telefonlar girdi ve böylece fotoğraf çekmeye olan ilgi daha da artmış oldu.

Fotoğrafların hayatımıza katılmasıyla beraber pek çok dosya biçimi de beraberinde gelirken çekilen fotoğraflar .jpg, .png, .raw gibi dosya biçiminde kaydedildi. RAW fotoğraf ise makinelerde çekilen, işlenmemiş fotoğrafların dosya biçimidir. Yani ham anlamına gelmektedir.

RAW fotoğraflar, JPEG gibi fotoğraf formatlarına nazaran çok daha fazla boyut kaplıyor. Böylece depolama hususunda sıkıntı meydana gelse bile fotoğrafın kalitesi önemli olduğundan RAW fotoğraflar günümüzde geçerliliğini korumaktadır. Günümüzde özellikle bir fotoğrafçıdan fotoğraf teslim alındığında fotoğrafın çözünürlüğünün ve boyutunun çok yüksek olduğunu görürsünüz ve onu daha sonra istediğiniz dosya biçimlerinde kopyalayıp çoğaltabilirsiniz. RAW dosyalarının JPEG formatına nazaran yaklaşık 4 kat ve bazı durumlarda daha fazla yüksek boyuta sahip olduğunu unutmayın.

Cevap bırakın