ReadyBoost Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde ReadyBoost teriminin ne olduğuna, hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Özellikle eski bilgisayarlarda yavaşlık önemli bir problem olup, pek çok kullanıcı eski bilgisayarının hızını artırabilmek için flash belleklerden yardım alabiliyor.

ReadyBoost, flash bellekte yer alan boş alanı sanal bellek veya RAM olarak kullanmaya imkan tanıyan teknolojidir. Böylece bilgisayarın hızı artırılabilir. Windows Vista işletim sistemi ile beraber sunulmuş olan ReadyBoost kullanırken flash belleğin içerisinde veri bulunmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü Readyboost yapıldıktan sonra diskin içerisinde unuttuğunuz verileri kurtarmak mümkün değildir. Flash bellek, Readyboost ile çalıştırıldığı zaman bilgileri hafızasında geçici süreliğine tutmakta olup, böylece depolama aygıtının içerisindeki tüm veriler silinir. 

Nasıl kullanılır?

ReadyBoost fonksiyonunu kullanabilmek için flash belleğinizi bilgisayarınıza takın ve sonra flash belleğin içerisini temizleyip belleğin üzerine sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine girin. Ardından seçenekler arasından ReadyBoost’u seçip, alt kısımda çıkan Bu Aygıtı Kullan seçeneğini işaretleyin. Alt kısımda yer alan flash belleğinizin ne kadarlık kısmını kullanmak istediğinize yönelik bölümde de kendinize göre uygun seçimi yapıp devam edin. Böylece artık cihazınızda ReadyBoost kullanarak sisteminizi biraz daha hızlandırmanız mümkün olacaktır.

Cevap bırakın