Recuva Tanımı ve Fonksiyonları

Recuva’nın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlatıyoruz.

Recuva bir bilgisayar programıdır. Yanlışlıkla sildiğiniz veya sildikten sonra pişman olduğunuz bilgisayar dosyalarınızı geri getirmenize yaramaktadır. Normalde bildiğiniz gibi bir öğeyi çöp kutusuna atmadan kalıcı olarak sildiğimizde normal koşullarda onu geri getiremiyoruz. Fakat Recuva uygulaması bunu başarabiliyor. Bu tarz sorunlar yaşadığınızda kullanabileceğiniz kaliteli programlardan biridir.

Recuva Kullanımı

Peki bu programı nasıl kullanacağız? Öncelikle uygulamayı Windows işletim sistemimine sahip cihazımıza indirelim. Doğru sürümü indirdiğimize de emin olalım. Ardından programı açalım ve karşımıza çıkan Hoşgeldiniz yazısının alt kısmında bulunan Sonraki yazılı butona tıklayalım. Ardından program size kaybettiğiniz dosyanın hangi türde olduğunu soracak. Fotoğraf, video v.b. hangi dosyayı kaybettiyseniz ona göre seçim yapmanız lazım. Eğer kaybettiğiniz dosya türü belirtilmemişse Diğer seçeneğini seçip devam edebilirsiniz.

Ardından uygulama size kaybettiğiniz dosya dizininin nerede bulunduğunu soracak. Mesela C/ diskindeki bir dosyayı sildiyseniz ona göre seçip yapmanız lazım. Dizin belirttikten sonra Başlat butonuna tıkladığımızda program yoğun bir tarama içerisine giriyor ve bulabildiği dosyaları bulup liste halinde karşınıza çıkararak sisteminize geri yükleyebilmenizi sağlıyor.

Bazı Dosyaları Kurtaramıyor

Bu arada uygulama doğal olarak her dosyayı kurtaramıyor. Kalıcı olarak silinen dosyaların geri getirilmesinin çok zor olduğu için Recuva uygulamasında da bazı hatalar alabiliyorsunuz. Ancak genel itibariyle pek çok dosyayı kurtarabilen kaliteli bir yazılım olduğunu ifade edebiliriz.

 

Cevap bırakın