Renk Kodu Bulma Yöntemi

Çok sayıda renk ve tonun arasında aradığınızı hemen bulmanızı sağlayan renk kodu bulma yöntemine değiniyoruz. İşte habere ilişkin detaylar…

Kullanmakta olduğunuz tasarımlarda eşsiz bir renk keşfettiğiniz zaman , rengin ne olduğunu tam olarak bilmediğinizde sonsuz seçenek sunmakta olan renk paketinde tek tek renk araştırmak yerine rengin kodunu öğrenerek nokta atışı olarak renk seçimi yapabilmeniz mümkündür. Bu yüzden renk kodu son derece önemlidir. Tasarladığınız bir üründe renk koduna sahip olmanız ve onu bir yere kaydetmeniz gerekiyor. Ancak renk koduna sahip değilseniz bunu tespit edebilme yöntemini kullanabilmeniz de mümkündür.

Renk kodunu tespit etme yöntemi

Renk kodunu tespit edebilmek için kullanabileceğiniz internet siteleri bulunmakta olup, bunlar arasından en öne çıkanlardan birisi Adobe Color’dır. Adobe Color aracılığıyla renk kodunu bulabilmek için ilk olarak Adobe Color resmi sitesini görüntüleyin ve ardından Temayı Ayıkla sayfasını açın. Sonrasında renk kodunu bulmak istediğiniz görseli yükleyiniz . Görselde yer alan renklerin kodları çıkacaktır.  Bu sayede bir renk tasarımı yaptıysanız ve rengin kodunu kaybettiyseniz görsel yükleyerek kolayca renk kodunu tespit edebilirsiniz.

Renk kodları tüm tasarım programlarında ortak durumda olup, bir defa kodu öğrenmenizin ardından istediğiniz platformda kodu kullanarak istediğiniz rengi bulabilmeniz mümkündür.

Adobe Color ile kontrast  denetlemesi yapma yöntemi :

Bunun için Adobe Color internet sitesini görüntüleyiniz ve sonrasında Erişilebilirlik Araçları sayfasını açınız. Sorasında Arka Plan Rengi’ne arka planda görünecek rengin kodunu yazınız. Ön izleme ekranından bu iki rengin metin ve grafik olarak kullanılmasını öğrenmeniz mümkündür. Kontrast önerilerini kullanarak da doğru renkleri seçebilir ve kullanabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz renklerin kodunu bilmeniz yapacağınız her tasarımda devamlılık sağlayacak önemli bir unsur olup, size de düzen kazandıracak bir kıstastır. Bu yüzden renk kodu tespit etme ve saklama hususlarını ciddiye almanızı tavsiye ediyoruz. Konuya ilişkin görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Cevap bırakın