Resident Evil Nemesis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resident Evil oyununda Nemesis’e dair bilinmesi gerekenlere yer veriyor, Nemesis hususunda detaylı bilgilere değiniyoruz.

Meşhur oyun serilerinden biri olan Resident Evil için çıkmış üçüncü oyunda özellikle kapak fotoğrafında korkunç bir yaratık göze çarpmakta idi. Söz konusu yaratığın ismi Nemesis olup, isim olarak denge, intikam, hak edilen ceza, adalet anlamlarını taşır.

Başının tam ortasından gelip sağ gözünü kapatan büyük bir dikişe sahip olan Nemesis, Resident Evil serisinde 1999 yılında görüldü. Yüzünün tamamı deforme olmuş gibi gözüken nemesis, aynı zamanda kan rengi damaklarıyla sivri dişlerini göstermekte idi. Zaman içerisinde çıkan remakeler ile beraber Nemesis yapı olarak biraz değişti ve farklılıklar kazandı. Peki Nemesis nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle oyundaki bütün virüslerin Progenitor atasından geldiğini belirtmek gerekmekte olup, söz konusu virüslerin en bilinenleri Tyrant, Golgotha, Chrysalid, T Veronica virüsleridir. Progenitor ise belirttiğimiz gibi bunların atası olup, Batı Afrika’nın en ücra kısımlarında keşfedilmiştir ve ardından Umbrella isimli ilaç şirketinin çatısı altında ve kapalı kapıların ardında geliştirilir. Umbrella şirketinin amacı, virüs üzerinde deneyler yapmak ve bunun sonucunda insanüstü güce sahip olan zeki yaratıklar ortaya çıkarmaktır. Yani temel amaç savaş makineleri ortaya koymaktır ve bunlar binevi biyolojik yapıdaki silahlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Umbrella, kendi yapmış olduğu silahları uluslararası pazarlarda da satmak ve böylece ne kısa yoldan zengin olmak hedefini taşımaktadır. Bunu zaman içerisinde başarırlar ve hükümetleri devirebilecek düzeyde bir güce erişirler.

Zaman içerisinde yaptığı korkunç işlerin bedelini ödemesi gereken Umbrella, Resident Evil Zero oyununda görülen Umbrella tesislerinde gerçekleşen olaylar ile karşılaşır. Ardından Umbrella’nın kurucu ortaklarından Oswald Spence’a ait olan Spenser malikanesinde ikinci olay patlak verir. T virüsü zaman içerisinde adeta durdurulamayacak bir boyuta ulaşmıştır. Raccoon şehrinde büyük bir salgın meydana gelmiştir ve bu da işlerin daha da karışmasına yol açar.

Nemesis’e dönecek olursak; 2020 yılında tekrar oyun severlerle buluşmuş olan Resident Evil 3 kapsamında karşımıza çıkan Nemesis, adeta hikaye başlar başlamaz kendisini göstermektedir. İlk etapta yüzünü göremiyor olsada tüm vücudunu kaplamakta olan bir naylon vardır. Brad Vickers’ı görmek amacıyla yapılan telefon görüşmesi sırasında aniden ortaya çıkmakta ve neredeyse oyun sonuna kadar sürmekte olan bir savaş meydana gelmektedir.

Nemesis, insan düzeyinde zekaya sahiptir ve rasyonel düşünebilir. Silah kullanabilmesi de buna gösterilebilecek en samut örnektir. Bazuka ve hatta alev makinesi bile kullanabilir. Dayanıklılık açısından da çok güçlüdür. Mesela Carlos tarafından atılan roket atar mermisi Nemesis’e isabet eder ve Nemesis yere düşsede ölmez. Sürekli olarak mutasyona geçiren Nemesis, özellikle hasar aldıkça daha güçlü bir şekilde mutasyona uğrar. Bunun nedeni T virüsünün çok güçlü bir varyantının kendisine enjekte edilmiş olmasıdır ve spesifik emirleri yerine getirecek bir silah olarak da tasarlanmasıdır. Bu yüzden Umbrella tarafından uzaktan yönetilmesi mümkündür.

Cevap bırakın