Rich Snippets Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde Rich Snippets hakkında bilinmesi gereken temel unsurlara ilişkin bilgilere yer veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Rich Snippets ile SERP’te yani Arama Motoru Sonuç Sayfası’nda bir internet sitesinin daha fazla alan kaplaması sağlanabilir.

Yapılandırılmış Veri anlamına gelmekte olan Rich Snippets, e-ticaret siteleri ve diğer internet sitelerinin kullanması gereken yapılardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bir internet sitesinde özel olarak oluşturulmuş alaları arama motorlarına bildirmeye imkan tanır. Google’ın ve diğer arama motorlarının kullanıcıların istedikleri sonuca daha pratik ve doğru şekilde ulaşabilmeleri amacıyla sürekli olarak geliştirilmekte olduğu bilinmektedir ve Rich Snippets de dikkat çekici fonksiyonlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Google üzerinde bir arama yaptığınız zaman başlık, bağlantı, açıklama karşınıza çıkmakta olup, yorum Sayısı, kullanıcı Oyu, Fiyat Aralığı gibi bazı ek bilgiler de bulunabilir. Bu yapılan aramanın cinsine göre değişir. Mesela bir ürünle ilgili arama yaparsanız büyük olasılıkla yorumlar ve fiyat bilgileri görürsünüz. Kullanıcılar arama sonuçlarında arama niyetine göre en uygun sayfayı seçerek o sayfayı ziyaret etmektedir. Eğer istenen bilgiler sayfada görülmezse farklı sayfalar incelenmeye başlanmaktadır. Rich Snippets ise web sayfasında yer alan bilgileri SERP’te gösterip kullanıcının siteye tıklamasını tetikker.

Öne Çıkan Faydaları

  • Arama sonuç sayfasında daha fazla alan kaplanmasını sağlamak
  • Rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olmak,
  • Kullanıcıların istedikleri bilgileri sunup tıklama oranını arttırmak
  • Yıldız puanına, yorumlara sahip ürünleri ön plana çıkarmak

Günümüzde Google tarafından 30’un üzerinde yapılan veri işaretleme çeşidi yer almaktadır. En sık kullanılan rich snippetler ise fiyat, stok durumu ve yıldız puanı hakkında kullanıcılara bilgi verilmesi, sık sorulan sorular işaretlemesi, article bölümü, içerik haritası ve receipe gibi bölümlerdir.

Rich Snippets Test Aracının Kullanılması

Bu bağlantıya tıklayıp test sayfasına girdikten sonra aramak istediğiniz sayfa linkini kutucuğa yazınız.

URL’yi test et butonuna tıklayıp, karşınıza çıkan sonuçlarda ilgili sayfada işaretleme yaptığınız Rich Snappet çeşitlerini ve detaylarını görmeniz mümkündür.

Cevap bırakın