Richard Stallman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazımızda Richard Stallman ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değinmekteyiz. İşte Richard Stallman ile ilgili olarak detaylar…

New York’ta 16 Mart 1953 tarihinde dünyaya gelmiş olan Richard Matthew Stallman, yazılım dünyasını tekelden kurtarabilmek için çalışan bir yazılım aktivistidir. 1971 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapay zeka laboratuvarında çalışmaya başlayan isim, Harvard’da öğrenimine devam etmiştir ve MIT’de çalıştığı süre zarfında Java dilini geliştirmek üzerine çalışıyordu ve James Gosling ortaklığında ilk genişletilebilir text editörü olan Emacs’ı geliştirmiştir. Daha sonrasında 1980 yılında MIT’ın aldığı lisans kararına karşı çıkarak işinden istifa etti ve düzenini bozdu. Ardından küçük bir ofiste çalışmalar yaptı.

GNU projesini 1983 yılında başlatmış olan Richard Stallman, 1985 yılında ise Özgür Yazılım Vakfı’nı kurdu. Unix benzeri bir işletim sistemi olarak gelecek olan GNU, kullanıcılardan herhangi bir ücret talebinde bulunmayacaktı. Böylece Özgür Yazılım Hareketlerini başlatmış olan Richard, 1985 yılında Stallman Free Software Foundation yani yukarıda bahsettiğimiz Özgür Yazılım Vakfı’nı kurduktan sonra aynı sene telif hakkına karşı olan Copyleft sistemini kurdu. Söz konusu sistem, geliştiricilerin yazılımlarını özgür yazılım haline getirebilmesi için kullanabildikleri genel bir metot olarak karşımıza çıktı. Bir kullanıcının özgür yazılımları alarak ufak değişikliklerle telif almasını önlemek için Copyleft uygulanmaktadır.

Copyleft’i oluşturduktan sonra GNU General Public Lisansı’nı yazan Stallman, zaman içerisinde GNU ile uyumlu hazır bir çekirdek aramasından sonra 1991 yılında Linus Torvalds ile bir araya geldi ve onun tarafından geliştirilen Linux çekirdeğini GNU’suna entegre etti ve bu sayede GNU/Linux işletim sistemi ortaya çıktı. Fakat zaman içerisinde GNU/Linux, sadece Linux olarak anılmaya başlandı ve bu durumdan rahatsız olan Stallman bunu pek çok konuşmasında dile getirdi. Linux’un GNU’nun sadece çekirdeği olduğunu ifade eden Stallman, yaptığı bir konuşmada özgür yazılımı desteklemek için Linus Torvalds’a karşı durulması gerektiğini belirtmiştir.

Vikipedi’nin kurulmasında ilham kaynağı olmuştur

Çervrimiçi ve aynı zamanda özgür bir ansiklopedi kurulması fikrini 1999 yılında ortaya atan Stallman, böylece Vikipedi’nin oluşturulmasının temelini atmış oldu çünkü Vikipedi’nin oluşması için adeta ilham kaynağı olmuştur. Stallman günümüzde özgür yazılımın yaygınlaşması için çalışmalar yapmaktadır.

Cevap bırakın