Samsung Gear Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Son zamanlarda herkesin sık sık duymaya başladığı sanal gerçeklik gözlüklerinin bir yenisi olan Samsung Gear sanal gerçeklik gözlüğü dünyadan sonra ülkemizde de satışa sunuldu.  Peki, Samsung Gear sanal gerçeklik gözlüğü bize neler sunmakta?

Samsung Gear VR nedir?

Öncelikle Samsung Gear sanal gerçeklik gözlüğü mobil cihazınıza bağlı olarak çalışan sanal gerçeklik uygulamalarını, oyunlarını ve 360 derece videoları deneyimleyebileceğiniz bir aksesuar olarak sunulmaktadır.

 

Modelleri

Samsung mobil cihazınıza gore değişen üç farklı Gear sanal gerçeklik gözlüğü sunmaktadır. Bunlardan ilki Note 4 modeli için olan model diğer hiçbir cihazla birlikte çalışmamaktadır. Diğer model ise Galaxy S6 ve S6 edge ile uyumludur. Son model ise Galaxy S6, S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus, Galaxy S7, S7 edge ve Galaxy Note 5 ile uyumlu olan modeldir.

Nasıl Çalışır?

Gözlüğün ön kapağı çıkarıldıktan sonra telefon buraya takılıyor ve bu şekilde kullanılıyor. Gözlük uyumlu olduğu telefona bağlandığında ekran ikiye bölünmekte ve 1920*720 piksel çözünürlüğünde iki ekran ortaya çıkmaktadır. Bu sayede kullanıcı sanal bir gerçeklik içerisine giriyor.

Özellikleri neler?

Samsung Gear Sanal gerçeklik gözlüğü 318 gram ağırlığında, 92 x 201 x 116 mm boyutlarındadır. Samsung Gear sanal gerçeklik gözlüğü İvmeölçer, Gyro Sensör, Yakınlık Sensörü ile gerçeklik algısını geliştirmekte ve başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Gear sanal gözlük bir mikro-usb kablosu ile donatılmıştı. Bu sayede kullanıcı deneyimi sürecinde telefonunu şarj edebilmekte ve kullanım süresini uzatabilmektedir. Sunduğu arka bağlama şeritleri ile daha rahat bir kullanım sağlar ve ağırlığı kullanıcının başına eşit şekilde dağıtır.

Bütünleşik soğutma sistemi sayesinde buğulanmayı önler ve deneyim süresince berrak bir görüntü sunar. Gözlük, Oculus Mağaza, Oculus Sinema, VR Oyun ve Oculus 360 Videolar ile zengin bir içerik sunmaktadır.

Eksiklikleri nelerdir?

Cihaz uyumlu telefonları olanlar için güzel bir alternative olmakla beraber, Google Cardboard gibi uygun fiyatlı ürünlere kıyasla biraz pahalı gelebilir. Cihaz için bir diğer eleştiri kaynağı ise uyumlu olduğu telefonların depolama kapsiteleri olarak görünmektedir. Uygulamalarının kapladığı alanın yüksek olması sebebi ile depolama alanı sıkıntısı yaşanılabilir.

Cevap bırakın