Samsung Geri Dönüşüm Projesini Açıkladı

Bilgisayar, akıllı ev eşyaları, tablet, akıllı saat gibi birçok teknoloji alanında yer alsa da son yıllarda akıllı telefon devi olarak öne çıkan Samsung, yeni modelleri üzerinde daha da yoğunlaşmaya başladı. Apple, LG, Huawei gibi markalarla yarış halinde olan teknoloji devi bu yarışta öne geçmek adına sürekli yeni akıllı telefon modelleriyle de kendisini göstermeye başladı. Tabi bu süreç içerisinde marka zaman zaman sorunlarla karşı karşıya kalmıyor değil. Özellikle Note 7 modelinde yaşanan sorunu artık herkes biliyor.

Telefonların kendiliğinden alev almasıyla başlayan sorunun tüm serilerde pil sıkıntısını ortaya çıkarmasıyla Note 7 modellerinin iptal edildiğini gördük. Yeni serilerin tamamen iptal edildiği ve bir daha üretilmeyeceği, satışı yapılan telefonların ise tamamen toplatılacağı belirtilmişti. Beklendiği gibi de oldu ve Note 7 tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. Fakat yerini Note FE modeli aldı.

Note FE Geri Dönüşüm Sistemiyle Gündem Olacak

Çok kısa bir süre önce duyurulan Note FE modelinin satışa başlamasından sonra yeni detaylar ortaya çıktı. İlk etapta Note 7 modelinin tamamen unutulduğu düşünülse de yenilenmiş Note 7 modeli olan Note FE serisinin ise geri dönüşüm projesi kapsamında ele alınacağı belirtiliyor. Samsung geri dönüşüm projesi olarak ele alınan yeni proje kapsamında, Note FE modellerinde sorun yaşayan ve parça değişimine giden cihazların eski stoklardan yararlanılarak tamir edileceği açıklandı.

Note 7

Daha açık bir ifadeyle beraber Samsung, Note 7 için kullandığı parçaları imha etmek yerine geri dönüşüme kazandırarak, yeni modelde sorun yaşayan kullanıcıların cihazlarını tamir etmek için kullanacak. Hem teknoloji çöplüğü olarak adlandırılan ve doğaya bir hayli zarar veren atıkların önüne geçecek olan Samsung’un hem de kendi bütçesini koruduğunu göreceğiz.

Parçaların nasıl kullanılacağı konusundaysa yine ilk bilgiler verilmiş durumda. Bu detaylara göre teknoloji devi sorun yaratan parçalara tabi ki yer vermeyecek. Bunun yerine kamera, kasa çerçevesi, ekran gibi yedek parçaların kullanılacağı ve parçaların eski serilerin kullanılmayan cihazlarından, yani sıfır parça kullanımı yapmış olacak. Bakalım bu tamir programı nasıl karşılanacak.

Cevap bırakın