SAMSUNG’UN ESNEYEBİLEN OLED EKRANI

2016 yılının sonuna doğru Galaxy Note 7 ile ivme kaybeden Samsung esneyebilen oled ekran teknolojisiyle geri dönüyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Samsung oled ekran şimdiden olumlu tepkileri üzerine çekmeyi başarıyor.

OLED EKRAN NEDİR?

Led teknolojisinden farklı olarak dört katmandan oluşan OLEG ekranın en önemli özelliği insan saçından yaklaşık 200 kat daha ince bir yapıda olması.

İlk olarak Kodak’ta görev yapan Ching W. Tang ve Steven Van Slyke tarafından yaklaşık otuz yıl önce (1987) bulunun teknoloji aslında hem yapısı hem de dış ortamdan aldığı ışıkla diğer ekranlara göre renkleri daha canlı gösterirken bir yandan da enerji tasarrufu sağlıyor.

Geçmiş yıllarda OLEG Televizyonlarla karşımıza çıkan teknolojinin, 2017 yılında cep telefonlarında da kullanılacağı yapılan tanıtımlarla desteklenirken hiç kuşkusuz esneyen oled ekran şimdiden birçok kişinin yoğun ilgisini çekiyor.

SAMSUNG OLED EKRAN

Los Angeles’te Bilgi Görüntüleme Topluluğu (SID) tarafından düzenlenen organizasyon da tanıtımı yapılan Samsung’un Esneyebilen Oled Ekran teknolojisi, daha önceden üretilen OLEG teknolojilerinden farklı olarak iki yana esneyebilme özelliğiyle türlerinden ayrılıyor. Üstelik esneme sırasında ve sonrasında hiçbir çözünürlük kaybına da uğramıyor.

Daha önceden televizyon teknolojilerinde kullanılırken, günümüzde sadece telefonlar için üretilmeyeceği, akıllı saatler, akıllı gözlükler gibi giyilebilir cihazlarda kullanılabileceği gibi,  araçların ekranlarında kullanılabileceği de belirtilenler arasında yer alıyor.

Otuz yıl önceden bugüne birçok yeniliğin habercisi olan OLED ekran Samsung teknolojisiyle birleşerek hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor.

SAMSUNG OLED EKRAN ÖZELLİKLERİ

Yapılan tanıtım organizasyonunda, Samsung OLED ekranın boyutunun 9.1 inç olacağı, 12 milimetreye kadar esneyebileceği ve tekrar aynı haline hiç zorlanmadan dönebileceği kaydedilenler arasında yer alıyor.

Renkleri yansıtma açısından diğer ekranlara göre daha gerçekçi ve canlı bir görünüme sahip olan teknoloji, telefonlarda uygulanmaya başladığında kişiye aynı zamanda bir kişisel alan ve mahremiyet sağlayacağı da aşikâr.

Yıllar içerisinde yapmış olduğu Ar-ge çalışmaları neticesinde OLEG ekran konusunda rakiplerinden hep bir adım daha önde olmayı başaran Samsung, yeni teknolojisini hangi fiyatlarla piyasaya sunacağı konusu da merak edilenler arasında yerini alıyor.

Cevap bırakın