SAR Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SAR değeri, akıllı telefon kullanıcılarının çoğu tarafından bilinmez bilinsede pek önemsenmez. Oysa sağlık açısından oldukça önemli bir veridir.

SAR Değeri Nedir?

Telefonunuzun ne kadar radyasyon yaydığını ifade eden değere SAR değeri denmektedir. Bilimsel açıklaması ise şu şekildedir: Elektro-manyetik radyasyon…

SAR ve Akıllı Telefon İlişkisi 

Pek çok  akıllı telefonda SAR değerleri bulunur. Sadece telefonda değil pek çok elektronik cihazda da SAR değeri bulunur fakat akıllı telefonlardaki SAR değeri daha da fazla önemsenmektedir. Çünkü akıllı telefonlar vücuda en yakın ve en uzun süre tutulan elektronik cihazlardır. Onları ceketimizin cebinde veya pantolonumuzun cebinde taşırız ve gün içinde sürekli elimizdedir. Haliyle bir metreden daha yakın bir alandan kontrol ettiğimiz için vücudumuz yayılan radyasyondan aslında zarar görmektedir.  Fakat bu zarar kontrol altındadır. Belli başlı SAR değeri sınırı vardır. Bir telefonun ne kadar radyasyon yaydığı ölçülür ve eğer sınırı geçerse satışa çıkarılması yasaklanır. Bu konuda bilinen denetleme tüzel kişiliği Amerika Federal İletişim Komisyonu’dur. Bu komisyon tarafından cep telefonları için belirlenmiş olan SAR değeri sınırı 1.6 W/kg’dir.

Görüntü iPhone 8 SAR değeri testine aittir.

Bildiğiniz gibi radyasyon başta kanser olmak üzere pek çok rahatsızlığı tetikleyebilen bir unsur. Bu sebepten akıllı telefon alırken özelliklerinden daha önemlisi SAR değerinin ne olduğudur.  Düşük SAR değerine sahip cihazları kullanmanın yanında mesela telefon görüşmelerini telefonu kulağımıza dayayarak değil kulaklık yardımı ile yapmamız çok daha sağlıklı olacaktır. Uzun süre kulağınızda telefonu tutmanız ve o şekilde görüşme yapmanız oldukça sağlıksızdır.

 

 

Cevap bırakın