SD Karta Format Atma Yöntemi Detaylı Anlatım

Akıllı telefonlarda SD karta format atma işleminin nasıl gerçekleştirileceğine değiniyoruz. Makalemizi inceleyerek kısa sürede öğrenebilirsiniz.

SD kart depolama alanını ferahlatarak akıllı telefonlar için büyük bir kolaylık sağlamakta olup kullanım kolaylığı da ayrıca dikkat çekiyor.

Bazen SD Kart üzerinde biçimlendirmeyi en baştan yapmak istediğimizde format atma ihtiyacı hissederiz. Bu gibi durumlar kartınıza format atma işlemi Android tarafında oldukça basit birkaç eylemle kullanıcıya tanınmış bir imkan.

Hafıza kartını formatlamak için ilk olarak Android akıllı telefonunuzun menüsünü açın ve Ayarlar arasına girin. Ayarlar listesinin içerisinde Cihaz Bakımı yazısını bulana kadar aşağıya kaydırın ve bulduğunuzda üzerine dokunup açın.

Önemli uyarı: Biçimlendirme işlemi yapmak SD kart üzerindeki tüm verileri silecektir. Veri kaybını önleyebilmek için SD kart öğesini biçimlendirmeden önce bu uyarımıza dikkat edin. Eğer verileri aktarmadan silmeyi düşünüyorsanız o halde devam ediniz.


Cihaz bakımına girdikten sonra Depolama alanına girin. Telefonun dahili depolama alanında ne kadar yer açtığınız gibi bilgiler sizi karşılayacaktır. SD kart seçeneklerini görebilmek için depolama listesinin en altına inip SD kart veri kullanım detaylarını görüntüleyin. Sağ üstteki üç noktaya dokunun ve Depolama Ayarlarına geçiş yapın.

Depolama ekranının ortasında yer alan SD Kart bölmesine dokunup Biçimlendir komutunu verin. Hafıza kartınızdaki verilerin silineceğine dair uyarı gelecektir. Onaylayıp devam edin. Bu işlem SD kartta yer alan bilgilerin silinmesine sebep olacak ancak dahili depolama alanınızda bulunan dosyalar kalacaktır.


Eğer Galaxy S serisinden telefonunuz varsa o halde ilk etapta Ayarlar ekranını açın ve oradan Cihaz Bakımına girin. Depolama Alanı – Daha Fazla – Depolama Ayarları – SD Kartı – Format adımlarını takip edin.

SD Kartı bilgisayar aracılığıyla formatlama işlemi

Bunun için bilgisayarınızla iletişim kurabileceğiniz SD Kart adaptörü veyahut kart okuyucusuna ihtiyaç duyacaksınız. Micro SD kartınız ile bilgisayar arasındaki etkileşimi sağladıktan sonra Bilgisayarım içerisinden E sürücüsü penceresini açıp  SD kartın üzerine sağ tıklayarak bilgisayarda biçimlendir komutunu verin.

Windows Phone cihazlarda biçimlendirme işlemi

Eğer Android değil Windows Phone yüklü bir akıllı telefonunuz varsa o halde şu adımları uygulayınız:

Ana ekrandan Başlat menüsünü görüntüleyip menüyü aşağıya kaydırarak Ayarlar ekranına geçiş yapın. Ayarlar ekranında sistem bölümüne ulaşıp depolama birimi denk gelene kadar sayfayı kaydırın ve depolama kısmının üzerine dokunup SD Kart seçeneğine dokunun. Açılan bölümde tüm veriyi silmek için SD kartı biçimlendir öğesine dokunarak SD kart biçimlendirme komutunu verin.


Cevap bırakın