Secure Boot Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu içeriğimizde secure boot terimiyle ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Bilgisayarı sıfırlamak, formatlamak isteyenlerin muhakkak bilmesi gereken hususlardan biri olan Secure Boot ile ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Windows işletim sisteminin kötü amaçlı yazılımlardan korunabilmesi amacıyla UEFI üzerinden çalışan Secure Boot özelliği Microsoft tarafından sunulan bir fonksiyon olup, bilgisayarı sıfırlamak isteyen kullanıcıların karşısına çıkan terimlerden biridir.

Secure Boot yani Güvenli Önyükleme terimi, UEFI 2.3.1 ile bilgisayar dünyasına gelmiş olan güvenlik desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar başlatıldığı zaman sadece üretici tarafından güvenilen yazılımların çalışmasına imkan tanıyan bir özelliktir. Söz konusu özellik işletim sistemi ile BIOS arasında yeni bir arabirim oluşturmakta ve etkinleştirildiğinde bilgisayar için kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı güvenlik duvarı görevi görmektedir.

Secure Boot Açma Yöntemi:

Windows arama bölümüne Sistem Bilgisi yazınız. Açılan menüde BIOS Modu ve Güvenlik Önyükleme Durumu bölümünü kontrol ediniz.  “Güvenlik Önyükleme Durumu” kapalı durumda ise Windows Ayarlarına girmeniz gerekiyor .Bunun için arama çubuğuna Ayarlar azınız ve ayarlar ekranına girmenizin ardından Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine giriniz. Ardından sol kısımda bulunmakta olan Kurtarma’ya gidiniz ve Gelişmiş Başlangıç’a geçiş yapınız. Mavi ekran çıkacak olup sırasıyla Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > UEFI Donanım Yazılım Ayarı yolunu izleyiniz. Sonrasında da UEFI donanım Yazılım Ayarı’nı sıfırlayınız.

Bilgisayarı açarken BIOS ekranına girip BIOS ekranı içerisinde security menüsüne giriniz. Hemen alt kısımda yer alan Security Boot özelliğinin yandaki Disable yani devre dışı seçeneğini Enabled olarak değiştirerek aktif ediniz. Sonrasında klavyenizden F10 tuşuna basarak kaydedip çıkınız. Bu adımların BIOS menüsünden menüsüne farklılık arz edebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Güvenli önyükleme fonksiyonu Windows 8 ve üzeri bilgisayarlarda sadece Microsoft tarafından doğrulanan bir işletim sisteminin ön yüklenmesine izin vermekte olup, önyüklemeyi devre dışı bırakmak tamamen size bağlıdır.

Cevap bırakın