SES GETİRECEK TEKNOLOJİ : ROBOTiK-KUMAŞ

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde pek çok farklı yenilik karşımıza çıkmaya başladı. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji, kimi zaman da bizleri hayretlere düşürebilecek yenilikler ile karşımıza çıkıyor. Her alanda kullanılan teknolojik gelişmeler kumaş konusunda da hızlanmaya başladı.

Tekstil ile teknolojiyi birleştiren mükemmel bir yenilik olarak “giyilebilir teknoloji” karşımıza çıkmaktadır. Bilim ve teknoloji dünyasının ivme kazanmasını sağlayan bu olay kıyafetlerin artık akıllı hale gelmesini sağlıyor.

Bu teknoloji robotik ile buluştu ve ortaya Robo-Kumaş çıktı. Robo-kumaş ABD ‘deki Purdue Üniversitesi Mekatronik bölümü hocası Rebecca Kramer ve takımının başarıları oldu.

Robo-kumaş nasıl bir dizayna sahip?

Kumaşın ana maddesi esnek polimerden yapılmış ve şekil hafızasına sahip olan lifli yapısı sayesinde ısıtıldığında sarmal hale gelebiliyor. Ve bu sayede dokunun kaybolmasını sağlıyor.  Rebecca Kramer ve takımının kumaş içindeki çalıştırıcıları ve sensörleri entegre etmek için standart dikiş yöntemleri kullanmış olduğunu fotoğraflarda da görmek mümkün.

Robo-kumaşın potansiyel uygulamaları nelerdir?

Robo kumaş için düşünülenlerden biri de yumuşak robotların, sensörler sayesinden hissedebilmeleri ve esnek robot kıyafetlerini giyen insanların daha fazla güç ve dayanaklılık kazanması.

Bu kumaşı aynı zamanda uzay teknolojilerinde kullanmakta mümkün hale gelecek. Astronot kıyafetlerine entegre edilerek astronotlar üzerindeki ivme etkisini ortadan kaldırması mümkün veya bu kumaşla çok hafif robotlar yapılarak uzayda yeni keşiflere çıkmak olası.

Araştırmacılara göre, yumuşak bir robot oluşturmak için kumaşın etrafı köpük ve şişirilmiş balonlarla sarılabilir. Kumaşın sadece bir doğrultuda hareketi robotu bükerken, çok farklı doğrultulardaki hareketi robotu sıkıştırmasına neden olur.

 

Kısacası, bu kumaş ile herhangi bir nesne “Robot” diye nitelendirilebilecek. Nesnelerin robotiği diye bir kavram çıkar mı bilinmez. Ancak teknoloji, doğal kaynakların insanlar tarafından basit bir araç olarak kullanılmasıyla başlamıştı. Teknoloji çağı ile birlikte elde edilen yenilikler insanların hayatını kolaylaştırırken, ürünlerin kullanımının çok daha etkili olmasını sağlamakta. Robo kumaşlar ile birlikte uzay teknolojilerinde çok büyük bir kolaylık oluşacak. Astronotlar üzerinde ki ivme etkisinin kaldırılabilecek olması da bu konuda büyük bir yankı oluşturacak gibi duruyor.

Cevap bırakın