Skoda Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu içeriğimizde otomotiv üreticilerinden Skoda ile ilgili olarak bilinmesi gerekenleri irdeliyoruz. İşte Skoda’ya ilişkin detaylar…

Popüler otomotiv üreticilerinden biri olan Skoda, Çek Cumhuriyeti menşeine sahip bir markadır. Dünyanın en eski otomotiv şirketleri arasında yer almaktadır. Resmi kayıtlara göre 18 Aralık 1894 tarihinde kurulmuştur.

Skoda’nın kuruluşu Çek Cumhuriyeti’nin Mlada Boleslaw şehirnde gerçekleşmiştir.  İlk kurulduğu zaman ismi Laurin & Klemet olan marka, zaman içerisinde Skoda ismini almıştır. Çek Cumhuriyeti’nin gurur kaynağı olan marka, hemen hemen her pazara ihracat gerçekleştirmektedir. Skoda araçlarının kullanımı ülkemizde de yaygın durumdadır.

Volkswagen’e satılması

Özellikle Avrupa pazarında ciddi bir müşteri kitlesi bulunan Skoda, çok fazla dikkat çekip başarılar elde ettikten sonra, Alman devi Volkswagen tarafından satın alınmıştır. Yine de Çeklerin ulusal markasına zarar vermeden aynı isim korunmuş ve böylece Çekler Skoda ile gurur duymaya devam etmiştir.

Skoda’nın Volkswagen’e satılmasından çok daha önce 1990’lı yıllara gelindiğinde şirketin yine önemli bir konuda değişikliğe maruz kaldığı göze çarpar; O da komünizmin çöküşüyle beraber özelleştirilmesidir. 2000 yılına dek özel bir şirket olarak otomobil üretmeye devam etmesinin ardından 2000 yılından Volkswagen tarafından satın alındıktan sonra daha da iyi bir satış başarısı elde etmiştir.

Cevap bırakın