Sleep Teknolojisi CES 2018’de Resmen Duyuruldu

Nokia Sleep ürünü CES 2018’de resmen duyuruldu. Uyku sensörü olarak tanıtılan Sleep yatağınızın altına yerleştirilerek kullanılıyor.

Nokia, 2014 yılında uyku takip teknolojileri geliştirebilmek amacıyla bazı satın almalar gerçekleştirdi. Şirketin bu hususta ürettiği önemli teknolojilerden biri de CES 2018’de duyurulan Nokia Sleep teknolojisidir. Bu teknoloji, uykunuz sırasında sizi analiz eder.

Özellikle uyku sırasında bazı sıkıntılar yaşayanlar için geliştirilmiş bir teknoloji olan Sleep, kişinin uykusu sırasında verilerini alıp puanlıyor ve sonuçlarını kendisiyle paylaşıyor. Mesela bir kişi uykusunda horluyorsa veya farklı bir sıkıntı yaşıyorsa bunun analizini yapıyor. Analizi yapıp sonucunu da Health Mate isimli akıllı telefon uygulamasına gönderiyor. Haliyle bu uygulamanın telefonunuzda bulunması gerekiyor.

Ürün sadece akıllı telefonla değil evdeki diğer akıllı eşylarla da iletişime geçebiliyor. İnternet bağlantısı bulunan perdeler, lambalar, ısıtma sistemleri ile iletişime geçip onları yönetebiliyor. Örneğin siz Nokia Sleep teknolojisini yerleştirdiğiniz yatağınızda yatıyorsunuz diyelim. Uykuya daldığınız anda sensör ile bunu algılayıp odanın ışıklarını kapatıp perdeleri çekebiliyor ve oda ısısını ayarlıyor. Uyandığınızda da perdeleri açıp ışıkları yakabiliyor.

Bu güzel teknolojilere sahip cihaz bir koruyucu içerisinde çaraşfın altına yerleştirilerek kullanılıyor. Çıkış tarihi ve fiyatı hakkında henüz bir bilgi bulunmamakla birlikte yakın bir zamanda bu bilgilerin de açğıa çıkması bekleniyor.

Cevap bırakın