Snapdragon 845 Hakkında Neler Biliyoruz?

Mobil işlemci üretiminde en başarılı firmalardan biri olan Qualcomm, yeni mobil işlemcileri için çalışmalarına başladı. Snapdragon 835 modeliyle beraber bir nevi akıllı telefon dünyasını domine etmiş olan markanın, yenilenmiş işlemcileri olan Snapdragon 845 modeli içinde yaptığı çalışmalar ise yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İşlemcilere ait olduğu belirtilen yeni bir raporun yayınlanmasının ardından akıllı telefonlar için gelecek yeni amiral gemisi işlemciler hakkında ortaya çıkan bilgiler ise markanın bu kez epey bir konuşulacağını gösteriyor. Söz daha fazla uzatmadan yeni işlemci modellerinin ortaya çıkan detaylarına geçelim.

Snapdragon 845 İddialı Bir Seri Olacak

Ara model Snapdragon 836 serisinden hemen sonra gelmesi beklenen yeni işlemcilerin performans açısından en yüksek farkı oluşturacağı belirtiliyor. Şu an birçok amiral gemisi modelinde gördüğümüz Snapdragon 835 modeline göre en az %40 daha hızlı bir işlemciden söz ediliyor. Neredeyse yarı yarıya güç artışı sağlayacak olan işlemcilerin performans konusunda Apple A11 işlemcileriyle beraber sektörün en iyilerinden biri olması bekleniyor.

Snapdragon 845

Tabi ki net hız artışı ve kesin saat hızları hakkında şu an bilgilerimiz sınırlı. Bunun için Qualcomm tarafından düzenlenecek etkinliği takip etmek gerekecek. Saat hızı bir yana dursun Snapdragon 845 işlemcilerinin üretim teknolojisinin de bir adım öne çıkacağı düşünülüyor. Öyle ki yeni serinin 7 nm üretim sürecinde hazırlanacağını konuşuluyor. Son yayınlanan raporda da yine 7 nm üretim sürecini işaret eden bilgiler var. Tüm bunları değerlendirdiğimizde daha başarılı işlemci serileri olarak gösterilen Snapdragon 845’in modelinin kullanılacağı telefonlar ise net değil.

Galaxy Note ya da LG V30 gibi beklenen amiral gemisi modellerinde görmeyeceğimiz kesin olsa da yeni işlemcilerin çok fazla gecikmeyeceğini düşünüyoruz. Özellikle Apple’ın iPhone 8 modelinde kullanacağı A11 işlemcilerine cevap vermek istediğiniz düşünecek olursak Qualcomm bu konuda da elini çabuk tutacak gibi gözüküyor. Yeni işlemci serisinin kullanılacağı ilk akıllı telefon modelinin ise işlemci tanıtımından sonra görülmesi muhtemel. Hatta bunu doğrudan Qualcomm da açıklayabilir.

Cevap bırakın