Soichiro Honda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizde otomobil teknolojisinde önemli bir rol oynamış olan Soichiro Honda’ya değiniyor, Soichiro Honda kimdir? Sorusuna yanıt veriyoruz.

Günümüzde otomotiv sektöründe çok sayıda marka yer almakta olup, bunlardan birisi de Honda’dır ve dünyaca ünlü şirketin kurucusu Soichiro Honda’dır. Japon iş insanı olan Soichiro Honda, Honda şirketinin kurucu ortağı olup özellikle kendi tarzını ve yönetim anlayışını Honda markasına benimseterek dikkat çekmiştir.

Honda Motor Company’yi 1948 yılında kuran Soichiro Honda, şirketin otomobil ve motosiklet sektöründe dünya devlerinden biri olmasını sağlamıştır. 17 Kasım 1906 tarihinde Dünyaya gelen Soichiro, Japonya Shizuko Iwata’da, Kömyö isimli köyde Dünyaya gelmiştir. Demircinin oğlu olan Soichiro, çocukluk döneminde babasının yaptığı bisiklet tamirciliği işlerinde babasına yardım etmiştir. 15 yaşına geldiği zaman aldığı resmi bir eğitim olmayan ve geleneksel eğitim almaya ilgi duymamakta olan Soichiro, daha 15 yaşında iken evden ayrılmaya karar vermiş ve iş aramak amacıyla Tokyo’ya gitmiştir. 1922 yılında ilk çıraklık eğitimini almaya başlamış ve oto tamircisi olarak görev yapmıştır. 1928 yılına kadar da araba tamircisi olarak çalıştı. 1928 yılında ise kendi oto tamir işlerini yapabilmek için Hammamutsu’ya döndü ve orada Art Shokai şubesi açtı. Bu sayede kendi dükkanına sahip genç bir iş insanı haline geldi ve bunun yanı sıra yarış arabası sürme hobisi ortaya çıktı ve zaman içerisinde kendi yarış arabasını Curtiss-Wright motoru kullanarak yaptı. Söz konusu tasarımı 120 km/s hız rekoruna ulaştı ve 1936 yılına gelindiğinde Tamagawa Yarış Pisti’nde yapılan Japonya Otomobil Yarışı’na katıldı. Yarış sırasında kaza yaptı ve sol gözünü yaraladı. Bu yüzden yarışları bıraktı. 1935 yılında Sachi Honda ile hayatını birleştirdi. 

İkinci Dünya Savaşı döneminde piston segmanları yapmak için teknik üzerinde çalışmış ve tekniğini mükemmelleştirerek patentler almıştır. 1937 yılında Toyota için piston segmanları üretebilmek için Tokai Seiki şirketini açtı. Küçük iç pazarda büyük şirketlere tedarik sağlamaya başladı. İkinci Dünya Savaşı döneminde ise uçaklar ve Japon donanması için motor üretimi yaptı. Söz konusu işi 1945 yılında Toyota’ya devretti. 1948 yılında Honda’yı oluşturan ve bu bağlamda Takeo Fujisawa ile ortaklık yapan Soichiro, pek çok yeni motor tasarımına öncelik etti. 1959 yılında Dünyanın en popüler motosiklet üreticilerinden biri oldu. 1973 yılında şirket yöneticiliğinden emekli oldu. 5 Ağustos 1991 yılında 84 yaşında iken karaciğer yetmezliği rahatsızlığından dolayı hayatını kaybetti.

Cevap bırakın