Son 1 Yılda Yaşanan Teknolojik Gelişmeler

Bu yazımızda son bir yılda yaşanmış olan başlıca teknolojik gelişmelere değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Teknoloji günümüzde büyük bir gelişim göstermiş durumda ve her geçen gün hayatımızda yeni teknolojik gelişmeler yaşanıyor.

Teknoloji alanında özellikle son yüzyıl ile 2000’lerden sonrasını karşılaştırdığımız zaman bariz bir şekilde farkedilmektedir. 100 yıllık bir süreç içerisinde insanlığın inanılmaz bir değişimi söz konusudur. Aslında o kadar eskiye gitmeye de gerek yoktur. Sadece bir yılda bile teknolojik gelişmelerin oldukça önemli safhada olduğu bilinmektedir.

Son 1 yılda yaşanan teknolojik gelişmeler :

Makine Öğrenimi

Son on yıllık süreçte özellikle yapay zeka çalışmaları teknolojik alanda büyük bir pay sahibi oldu. Bilim kurgu filmlerinden aşina olunan yapay zekaya sahip makineler kendisini gösterdi ve göstermeye de devam ediyor. Makine öğrenimi ile birlikte artık yapay zeka verileri analiz ederek öngörüde de bulunmaya başladı. 2022 yılında 57 milyar dolarlık yapay zeka çalışmalarının 2025 yılına değin 190 milyar dolara çıkarılması da beklenmekte olup, yapay zeka ve makine öğrenimine olan yatırımlar ve çalışmalar artarak devam ediyor ve etmeye de devam edecek gibi gözüküyor.

Robotik Proses Otomasyonu

RPA kısaltması ile anılmakta olan Robotik Proses Otomasyonu, yapılan işlerin insan olmadan otomatik olarak yerine getirilmesini sağlamakta olan bir sistemdir. Uygulamaları yorumlamakta, verileri işlemekte ve işlemleri sıralamakta olan bu sistem insanlar tarafından yapılan tekrarlayan işleri otomasyon sistemleri ile yapmak anlamına gelmektedir. Otomasyon sistemlerinin epey gelişmesi ve yaygın hale gelmesi nedeniyle çalışanların bu alanda ayrıca uzmanlaşması tavsiye edilmektedir.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik:

Artırılmış gerçeklik AR olarak, sanal gerçeklik VR olarak ve genişletilmiş gerçeklik ER olarak lanes diliyor. Aslında sanal gerçeklik gözlükleri ilk olarak daha keyifli oyun deneyimleri sunabilmek için yani eğlenceye yönelik olarak sunuluyordu ancak zaman içerisinde özellikle ABD donanmasının bu sistemler ile eğitim yapmasıyla yeni bir dönem içerisine girildi. Facebook şirketinin ismini Meta olarak değiştirmesi de ayrıca dikkat çeken bir husus olarak karşımıza çıktı.

Nesnelerin interneti gelişmeleri

Nesnelerin interneti sayesinde kullanmış olduğumuz internete bağlanan ve bizimle iletişim kurabilen cihazlar birbirleri ile de iletişim kurabiliyorlar. Özellikle 5G teknolojisinin yaygın hale gelmesiyle önümüzdeki beş yıl içerisinde 50 milyar kadar cihazın nesnelerin interneti kullanacağı öngörülmekte olup bu teknoloji insan hayatını direkt olarak etkileyen önemli teknolojik gelişmelerden biri olarak rol oynuyor ve daha yaygın hale geldiğine etkisi de daha çok hissedilmiş olacak. Konuya ilişkin görüşleriniz ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından yazarak bize ve okuyucularımıza ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın