Sosyal Medyada Daha Çok Etkileşim Almanın Sırları

Sosyal medya hayatımızdaki yerini ve önemini her geçen gün daha fazla hissettirmeye başladı. Her ne kadar sosyal medya mecraları çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaksızın paylaşım yapmaya izin verse de, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve daha çok etkileşim almak için birtakım şeyleri bilmekte fayda var. Sosyal medyada daha çok etkileşim demek; daha çok tıklanma, daha çok izlenme, daha çok beğeni, daha çok yorum, daha çok paylaşım demektedir. Paylaşımlarınızın daha çok etkileşim alabilmesi için içeriklerinizin özgün bir yapıya sahip olması, doğru mecrayı tercih etmeniz ve  doğru zamanda paylaşım yapmanız gerekir.

Özgün İçerik

Öncelikle bilinmesi gereken nokta; özgün içerik her zaman daha kıymetlidir. Yani sizin tarafınızdan üretilmiş, üzerinde çalışılmış ve ilk defa sosyal medya mecralarına sizin servis ettiğiniz farklı içerikler dikkatleri sizin paylaşımınıza çekiyor. Paylaşımlarınızın daha profesyonel olması ve daha çok etkileşim alabilmesi için kendi grafiklerinizi hazırlamanız, metinler üzerinde çalışma yapmanız ve asla acele etmemeniz gerekir. Bunu en iyi şekilde yapabilmenin yolu da şüphesiz çok okumaktan, bir grafik tasarım ve video düzenleme programını kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek derecede iyi kullanabilmekten geçiyor.

Doğru Mecra

Her ortamda her şey konuşulmaz anlayışının sosyal medyaya uyarlanmış halini paylaşımlarınız için doğru mecrayı tercih edebilmek olarak yorumlayabiliriz. Sosyal medya mecraları kendilerine has içerik önceliklerine sahiptir. Her ne kadar bazı araçlar birbirinden farklı içeriklerin paylaşımına izin verseler de, söz konusu etkileşim olduğunda bu bir dezavantaja dönüşebilmektedir. Uzun yazılarınız bloğunuzda, fotoğraflarınız Instagram’da, videolarınız Youtube’da, anlık iletişiminiz ise Twitter’da olmalıdır. Şüphesiz Facebook gibi bir amiral gemisinde her türden içerik paylaşmalısınız fakat Facebook hesabınız Instagram’dan daha çok fotoğraf paylaşılan, Youtube’dan daha çok uzun videoların yer aldığı bir ortama dönüştüğünde etkileşiminiz azalacaktır. Doğru mecradan doğru içeriği paylaşarak mecralar arasında sağlıklı bağlar kurduğunuzda içerikleriniz daha çok etkileşim alacaktır.

Zamanlama

Sosyal medya kullanıcılarının genel olarak sosyal medyaya ve tek tek her bir mecraya daha yoğun ilgi gösterdiği gün ve saatler çeşitli istatistiklerle ifade edilmektedir. Bütün bu genellemelerin yanı sıra hesabınızın daha çok etkileşim aldığı gün ve saatleri hesaplayan çeşitli araçlar bulunmaktadır. Zamanlamaya dikkat ederek yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizi orada yakalamanız ve etkileşim almanız anlamına gelmektedir.

Sosyal medyada paylaşım yapmadan önce bu üç temel noktaya dikkat ederek hareket ederseniz daha başarılı işler çıkarabilirsiniz.

Cevap bırakın